11. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 111, 112 Cem Yayınları

11. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 111, 112 CEM SUNSHINE ENGLISH 11. sınıf İngilizce ders kitabında yer alan İngilizce metinlerin Türkçe çevirilerini sayfalarına göre yazdık. CEM Yayınları SUNSHINE ENGLISH İngilizce kitabı Türkçe çevirisidir. Sayfa 111, 112 İngilizce parçaların Türkçe çevirilerini bölüm bölüm yazdık.

11. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 111, 112 CEM Yayınları 

SAYFA 111  TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Read the news excerpt and match the topics with each paragraph.

a. How an international athlete felt about Turkey
b. How other countries appreciated the triumph
c. Why an international athlete admired Turkey
d. How Turkish people react to the victory

‘Incredible’ Turkish amputee footballers are praised by UEFA ….. (1) Turkish amputee footballers grabbed a slice of history and became the champion in the 2017 Amputee European Championship. This brought other countries’ gratitude as well. UEFA described the performance of Turkey’s victorious amputee footballers as “incredible”. By attaching a photo of Turkish fans celebrating their team’s victory, UEFA tweeted that around 40.000 Turkish fans watched the final match, Turkey hosting England, which was beaten 2-1. They appreciated the fantastic support for the incredible athletes. Another international comment came from San Francisco-based sports news site, Bleacher Report. They put the photos of Turkish players who were celebrating after the victory and said that this was how it felt to win the Amputee European Championship. They also added the Turkish national flag and a heart emoji just near the message.
….. (2) The victory and the athletes were welcomed with cheers all around Turkey. The President acknowledged the team and said that he congratulated the amputee national football team who became European champions by defeating England wholeheartedly.
He also added that Turkey was proud of them. Following the President, many politicians, businessmen and celebrities indicated their honor and some even made donations to the national team to support the players and show their respect and appreciation.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ:

Haber alıntısını okuyun ve konuları her paragrafla eşleştirin.

a. Uluslararası bir sporcu Türkiye’yi nasıl hissetti?
b. Diğer ülkeler zaferi nasıl takdir etti
c. Uluslararası bir atlet Türkiye’ye neden hayran kaldı?
d. Türk halkı zafere nasıl tepki veriyor

‘İnanılmaz’ Türk ampute futbolcular UEFA tarafından övgüyle karşılandı ….. (1) Türk ampute futbolcular bir dilim tarih aldı ve 2017 Amputee Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon oldu. Bu, diğer ülkelerin minnettarlığını da getirdi. UEFA, Türkiye’nin muzaffer ampute futbolcularının performansını “inanılmaz” olarak nitelendirdi. UEFA, takımının zaferini kutlayan Türk taraftarların bir fotoğrafını ekleyerek, yaklaşık 40.000 Türk taraftarın final karşılaşmasını izlediğini söyledi. İnanılmaz sporcular için muhteşem desteği takdir ettiler. Başka bir uluslararası yorum San Francisco merkezli spor haber sitesi Bleacher Report’tan geldi. Zaferden sonra kutlama yapan Türk oyuncuların fotoğraflarını koydular ve Amputee Avrupa Şampiyonasını kazanmanın böyle olduğunu söylediler. Ayrıca mesajın hemen yanında Türk ulusal bayrağını ve kalp emojisini de eklediler.
….. (2) Zafer ve sporcular Türkiye’nin dört bir yanından gelen alkışlarla karşılandı. Cumhurbaşkanı takımı kabul etti ve İngiltere’yi gönülden yenerek Avrupa şampiyonu olan ampute milli futbol takımını tebrik ettiğini söyledi.
Ayrıca Türkiye’nin onlarla gurur duyduğunu da sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı’nın ardından birçok politikacı, işadamları ve ünlüler onurlarını gösterdi ve hatta bazıları milli takıma oyuncuları desteklemek ve saygı ve takdirlerini göstermek için bağışta bulundu.


Dutch kite surfer says that Turkey feels like home.

….. (3) Annabel van Westerop is a Dutch kite surfer and Turkey’s tourism ambassador who says that coming back to Turkey felt like coming home.
She attended the Kiteboarding World Cup between 5th and 7th October in Muğla province. She added that she would take decent memories to her country and would pay a second visit as soon as she could. Turkey’s Ministry of Culture and Tourism shot a short-video titled Home of Turquoise, featuring Westerop. She kindly appreciated the beauty of Turkey and said that people from other countries should visit Turkey and enjoy its beauty.

….. (4) The short film was shown on television channels and won dozens of international awards. Westerop said she didn’t know that a lot of people watched her on television screens worldwide. She came second in the women category in the World Cup. Finally, she admired Turkish food, and the people for their hospitality. She thought that all the Turkish people welcomed her by heart and hosted her just like a family member!

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ:

Hollandalı uçurtma sörfçüsü, Türkiye’nin ev gibi hissettiğini söylüyor.

….. (3) Annabel van Westerop Hollandalı bir uçurtma sörfçüsü ve Türkiye’ye dönüşün Türkiye’ye dönmenin eve dönmek gibi hissettiğini söyleyen Türkiye turizm büyükelçisi.
5 – 7 Ekim tarihleri ​​arasında Kiteboarding Dünya Kupası’na Muğla’da katıldı. Ülkesine iyi anılar alacağını ve mümkün olan en kısa sürede ikinci bir ziyaret yapacağını da sözlerine ekledi. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Westerop’un da bulunduğu Turkuaz Evi adlı kısa bir video çekti. Türkiye’nin güzelliğini takdirle karşıladı ve diğer ülkelerden insanların Türkiye’yi ziyaret etmesi ve güzelliğinin tadını çıkarması gerektiğini söyledi.

….. (4) Kısa film televizyon kanallarında gösterildi ve onlarca uluslararası ödül kazandı. Westerop, birçok insanın dünya çapında televizyon ekranlarında onu izlediğini bilmediğini söyledi. Dünya Kupası’nda kadın kategorisinde ikinci oldu. Sonunda misafirperverlikleri için Türk yemeklerine ve insanlara hayran kaldı. Tüm Türk halkının onu gönülden karşıladığını ve tıpkı bir aile üyesi gibi ağırladığını düşündü!


SAYFA 112  TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Read again and answer the following questions.
1. How did UEFA react to Turkish amputee footballers’ success?
2. Why do you think international media mentioned Turkish supporters?
3. How did people in Turkey praise the victory of the team?
4. How do you feel about this success of the amputee national team?
5. Who is Annabel van Westerop? Why did she visit Turkey?
6. Why do you think Turkey’s Ministry of Culture and Tourism shoot a video featuring Westerop?
7. How does she feel about Turkey?
8. Do you think international sportspeople can promote the tourism in Turkey? How?

grab a slice of history:
a. achieve something very significant
b. learn about the importance of history

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ:

Tekrar okuyun ve aşağıdaki soruları cevaplayın.
1. UEFA Türk ampute futbolcularının başarısına nasıl tepki gösterdi?
2. Uluslararası medyanın neden Türk taraftarlardan bahsettiğini düşünüyorsunuz?
3. Türkiye’deki insanlar ekibin zaferini nasıl övdüler?
4. Ampute milli takımının bu başarısı hakkında ne düşünüyorsunuz?
5. Annabel van Westerop kimdir? Neden Türkiye’yi ziyaret etti?
6. Sizce neden Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Westerop’u içeren bir video çekiyor?
7. Türkiye hakkında ne hissediyor?
8. Sizce uluslararası sporcular Türkiye’de turizmi tanıtabilir mi? Nasıl?

bir dilim tarih alın:
a. çok önemli bir şey başarmak
b. tarihin önemi hakkında bilgi edinecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.