Work in pairs. Look at the headlines and guess what the news stories are about.

Work in pairs. Look at the headlines and guess what the news stories are about. sorusunun cevabını ve Türkçe anlamını, çevirisini yazdık. 11. sınıf İngilizce ders kitabı cevapları.

Work in pairs. Look at the headlines and guess what the news stories are about.

TÜRKÇE ANLAMI,  NE DEMEK, ÇEVİRİSİ

Çiftler halinde çalışın. Başlıklara bakın ve haberlerin ne hakkında olduğunu tahmin edin.

CEVAP-1

A failure in the system of a best seller smartphone found by a 13-year-old boy.

The news is about the boy. There is a phone. It is a famous and trusted phone. But the bot found its fault. It is interesting news because a lot of engineers working on this phone. But a small boy found its fault.

Police warn of social media fraud.
The news about fraud on social media. Because a lot of people use social media and bad people try to deceive people to get their money. Sometimes, they steal information, bank account or a special photo. So police warn people about the thief.

Online game testers wanted.

Millions of people play online games. Companies produce these games. To test games and find bugs, they are looking for people who test them.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

13 yaşındaki bir çocuk tarafından bulunan en çok satan akıllı telefonun sisteminde bir arıza.

Haber çocukla ilgili. Bir telefon var. Ünlü ve güvenilir bir telefon. Ancak bot hatasını buldu. Bu telefon üzerinde çalışan bir çok mühendis olduğu için ilginç bir haber. Ama küçük bir çocuk hatasını buldu.

Polis sosyal medya dolandırıcılığına karşı uyardı.
Sosyal medyada dolandırıcılık haberleri. Çünkü birçok insan sosyal medyayı kullanıyor ve kötü insanlar paralarını almak için insanları kandırmaya çalışıyor. Bazen bilgileri, banka hesabını veya özel bir fotoğrafı çalarlar. Yani polis insanları hırsız hakkında uyarıyor.

Çevrimiçi oyun testçileri aranıyor.

Milyonlarca insan çevrimiçi oyunlar oynuyor. Şirketler bu oyunları üretiyor. Oyunları test etmek ve hataları bulmak için onları test edecek insanlar arıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.