12. Sınıf İngilizce Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 72

12. Sınıf İngilizce Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 72 konusunu yazdık. MEB Yayınları (Devlet Kitapları) 12. sınıf İngilizce Ders kitabı Count me in kitabının Türkçe çevirisini sayfa numaralarına göre yazdık.

12. Sınıf İngilizce Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 72

SAYFA 72 TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

D. Listen to the second part of the record about Naim Süleymanoğlu and complete the text below with cohesive devices. Tapescript 7.2

It was good enough for an exceptionally bright career. (1) however, things suddenly started to go wrong for Naim. (2)First, the Bulgarian Government of the time boycotted Los Angeles Olympic Games. (3) Therefore, he missed his fist chance at Olympic success.
(4) Also, assimilation policies against Bulgaria’s Turkish minority were being carried out. (5) As a result Naim was not happy at all. In the meantime, Naim Süleymanoğlu was forced to change his name to ‘Naum Shalamanov’. Naim had made his decision before the Weightlifting World Cup in Melbourne in 1986 where he won the gold medal in 60 kilogram category. Just after he had won the medal, he used a brief moment when he was not monitored by the Bulgarian delegation to be taken out of the building by Turkish agents. (6) Then, he was brought to Turkey immediately with a private jet. Suddenly, he became the subject of newspaper headlines all around the world. As the crisis with Bulgaria resolved, Naim started to compete under Turkish flg. Now, he was happy at home and made a unique worldwide reputation with six world and nine Olympic medals.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

D. Naim Süleymanoğlu ile ilgili kaydın ikinci bölümünü dinleyin ve aşağıdaki metni uyumlu cihazlarla tamamlayın. Bant 7.2

Son derece parlak bir kariyer için yeterince iyiydi. (1) Ancak, Naim için işler birdenbire ters gitmeye başladı. (2) Birincisi, zamanın Bulgar Hükümeti Los Angeles Olimpiyat Oyunlarını boykot etti. (3) Bu nedenle Olimpiyat başarısında ilk şansını kaçırdı.
(4) Bulgaristan’ın Türk azınlığına karşı asimilasyon politikaları yürütülüyordu. (5) Sonuç olarak Naim hiç mutlu değildi. Bu arada Naim Süleymanoğlu, adını ‘Naum Shalamanov’ olarak değiştirmek zorunda kaldı. Naim kararını 1986 yılında Melbourne’deki Halter Dünya Kupası’ndan önce verdi ve 60 kilogram kategorisinde altın madalya kazandı. Madalyayı kazandıktan hemen sonra, Bulgar heyeti tarafından Türk ajanların binadan çıkarılması için kısa bir süre kullanıldı. (6) Ardından özel bir jet ile hemen Türkiye’ye getirildi. Birdenbire tüm dünyada gazete manşetlerine konu oldu. Bulgaristan’la kriz çözüldükçe Naim Türk flg altında rekabet etmeye başladı. Şimdi evde mutluydu ve altı dünya ve dokuz Olimpiyat madalyasıyla dünya çapında eşsiz bir üne sahipti.


4A. A. Have you ever heard or experienced a drive under diffilt weather conditions? If so, share it orally with your friends.

B. B. What kind of precautions can we take before we start a long journey by car to minimize risks?

C. Read the text and answer the questions.

It was a warm day with plenty of sunshine in early Spring when we set of for the capital excitedly to watch a Championships League match . As we were driving on the steep slopes on our route, the warm weather, together with the sunshine, disappeared and suddenly it started to hail. The ice cubes were as big as cubes of sugar. We didn’t know what to do. It was getting worse and worse. We could hardly see the road. We took a deep breath when we saw a stopover on the right and took shelter in there. Before the hail started, we had already decided to have lunch at a restaurant nearby. However, while we were having lunch and expecting the hail to die down, it turned into snow. At fist, we thought it wouldn’t last for a long time and enjoyed our drinks. Meanwhile, it got even heavier and two hours later, all the roads were completely covered with snow. Each snow flke caused us to lose our hopes of watching the match. We tried to keep each other moralized and hopeful despite the possibility of staying there overnight. Fortunately, it stopped and the sun appeared once more in the sky as soon as the snow stopped. Soon after this, it melted and we hit the road again. The fear was replaced by smiles on our faces. After we had driven for 2 more hours, fially, we arrived in Madrid and started to count down for the Championships League match that night. We strolled the city for a short time and then went into the stadium. We got involved in the exciting atmosphere of the stadium and when the match started, we had forgotten about all the diffilties on the road.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

4A. C. Zorlu hava koşullarında hiç bir sürüş duydunuz veya deneyimlediniz mi? Eğer öyleyse, arkadaşlarınızla sözlü olarak paylaşın.

B. B. Riskleri en aza indirmek için uzun bir araba yolculuğuna başlamadan önce ne gibi önlemler alabiliriz?

C. Metni okuyun ve soruları cevaplayın.

İlkbaharın başlarında, Şampiyonlar Ligi maçını heyecanla izlemek için başkent için hazırladığımız bol güneş ışığıyla sıcak bir gündü. Güzergâhımızdaki dik yamaçlarda ilerlerken, sıcak hava, güneş ışığıyla birlikte kayboldu ve aniden selam vermeye başladı. Buz küpleri şeker küpleri kadar büyüktü. Ne yapacağımızı bilmiyorduk. Gittikçe kötüleşiyordu. Yolu neredeyse hiç göremiyorduk. Sağda bir mola gördüğümüzde derin bir nefes aldık ve oraya sığındık. Dolu başlamadan önce yakındaki bir restoranda öğle yemeği yemeye karar vermiştik. Ancak, öğle yemeği yerken ve doluların ölmesini beklerken kar yağdı. Yumrukta, uzun süre dayanmayacağını düşündük ve içeceklerden keyif aldık. Bu arada, daha da ağırlaştı ve iki saat sonra tüm yollar tamamen karla kaplıydı. Her kar yağışı maçı izleme ümidimizi kaybetmemize neden oldu. Bir gecede orada kalma olasılığına rağmen birbirimizi ahlaki ve umutlu tutmaya çalıştık. Neyse ki, durdu ve kar durur durmaz güneş gökyüzünde bir kez daha belirdi. Bundan kısa süre sonra eridi ve tekrar yola çıktık. Korkunun yerini yüzlerimizde gülümsemeler aldı. 2 saat daha sürdükten sonra, fial olarak, Madrid’e geldik ve o gece Şampiyonalar Ligi maçı için geri saymaya başladık. Şehri kısa bir süre gezdik ve sonra stadyuma girdik. Stadyumun heyecan verici atmosferine katıldık ve maç başladığında, yoldaki tüm farklılıkları unutmuştuk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.