Yukarıdaki bilgiden hareketle “hayatınıza yön veren duygular” ile ilgili bir konuşma yapınız.

Yukarıdaki bilgiden hareketle “hayatınıza yön veren duygular” ile ilgili bir konuşma yapınız. sorusunun cevabını kısaca yazdık. Çeşitli duygular hayatımıza yön verir. Bu duygular ile ilgili bir kısa konuşma örneğini yazdık.

Yukarıdaki bilgiden hareketle “hayatınıza yön veren duygular” ile ilgili bir konuşma yapınız.

Sevgili Öğrenciler,
Her bireyin yemeye, gezmeye, eğlenmeye olduğu kadar sevmeye, sevilmeye, üzülmeye, heyecanlanmaya, kızmaya da ihtiyacı vardır. Dolayısıyla duygular hayatı yönlendiren başlıca unsurlardır.

KONUŞMA

Sevgili Arkadaşlar,

Hepimiz birer insanız. Hepimizin çeşitli ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarımızı karşıladığımız zaman hayatımızı bir düzen ve mutluluk içerisinde devam ettiririz. İhtiyaçlarımız hem fiziksel hem de ruhsaldır.

Fiziksel ihtiyaçlarımız yeme, uyuma, içme, soluk almak, barınma, giyinmek, üşümemek, terlememek olarak sayılabilir. İnsan bu ihtiyaçlarını gidererek sağlığını korur, vücudunun normal çalışmasını sağlar. Fakat biz insanlar sadece bu ihtiyaçları gidererek normal bir yaşam geçiremeyiz. Çünkü insanın bir de ruhsal yanı ve ihtiyaçları vardır.

Sevmek ve sevilmek, üzülmek, kızmak, değer verilmek, saygı duyulmak, övülmek olarak sayılabilir. Ruhsal ihtiyaçlarımız karşılanmadığında ruhsal bozukluklar yaşarız. Huzursuz bir yaşam, stres dolu bir hayatımız olur. bu yüzden ruhsal ihtiyaçlarında karşılanması gerekir.

Bizler çevremizdeki insanları severek, değer vererek onlar ile iyi ilişkiler kurarız. Kızmak da bir ihtiyaç ve yaşam içinde haklarımızı arama yoludur.

Eğer mutlu olmak istiyorsak hem fiziksel hem de ruhsal ihtiyaçlarımızı karşılamamız gerekir. Duygularımız bizi bir robot olmaktan çıkarır, diğer canlılar ile aramızdaki farkı gösterir.

Duygularınıza önem verin.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

KISA KONUŞMA

Sevgili arkadaşlar;

Çeşitli duygular hayatımıza yön verir. Bu duygulardan bazıları; sevmek, sevilmek, saygı duymak, değer verilmek, üzülmek, özlemek, kıskançlık vb. diğer duygulardır.

Benim hayatıma yön veren duygulardan bazıları; sevmek, şefkat, özlemek ve saygı duymaktır. Sevmek ile çevreme mutluluk saçarım, ilişkilerim gelişir. Arkadaşımı, ailemi, bir çiçeği, bir kediyi severek onların sevgisini kazanır bu güzel duygu ile etrafıma neşe saçarım.

Özlem ile ailemi özlerim, arkadaşlarımı özlerim, okulumu özlerim bu sayede onların kıymetini anlar onlara daha çok değer veririm.

Saygı duymak insanları olduğu gibi kabul etmektir. Ona değer vermektir. Bu duygu ile insanlarda bana saygı duyar.

Daha bir çok duygu hayatıma yön verir. Bu duygular bana pozitif bir katkı sağlar, hayatım güzelleşir.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir