8. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 78 Tutku Yayınları

8. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 78 Tutku Yayınları 8. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi Tutku Yayınları Sayfa 78 8. sınıf İngilizce ders kitabı Tutku  yayınları kitabının İngilizce soru, metin İngilizce cümlelerinin Türkçe çevirilerini yaptık. 6. ünite Türkçe çevirileri.

8. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 78 Tutku Yayınları

SAYFA 78 TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

1. Look at the photos below. What do you know about them? Share your ideas with your friends.

2. Read the text and answer the questions.
1. When did Fatih Sultan Mehmet conquer Trabzon?
2. What’s the population of the city?
3. What’s the climate like?
4. What are the tourist attractions?
5. Where can visitors stay?
6. What are the special/traditional dishes?
7. What’s the name of the folk dance in Trabzon?

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

1. Aşağıdaki fotoğraflara bakın. Onlar hakkında ne biliyorsun? Fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşın.

2. Metni okuyun ve soruları cevaplayın.
1. Fatih Sultan Mehmet Trabzon’u ne zaman fethetti?
2. Şehrin nüfusu nedir?
3. İklim nasıl?
4. Turistik yerler nelerdir?
5. Ziyaretçiler nerede kalabilir?
6. Özel / geleneksel yemekler nelerdir?
7. Trabzon’daki halk dansının adı nedir?


TRABZON
Trabzon is the biggest city in the Eastern Black Sea region. Trabzon was the capital of the Empire of Trebizond for hundreds of years. Fatih Sultan Mehmet conquered the city in 1461, and it became a Turkish city.
Its population is 758,237 and has an area of 4,664 km2. It has a warm and rainy climate whole year. It has lots of green forests and mountains with many rivers and highlands.
There are lots of places to see in Trabzon. Sümela Monastery, Uzungöl, Aya Sofya Mosque and Atatürk’s Mansion are just a few examples.

There are lots of places to stay in Trabzon. You can fid bed and breakfast hotels, hostels, all-inclusive hotels and state guesthouses. Trabzon has a rich dish culture. Kuymak, hamsi buğulama (an anchovy dish) and Akçaabat meatball are some delicious examples. Trabzon is one of the most remarkable cities in Turkey with its history, culture, plateaus, traditional handcrafts, dishes, jokes, folk dances like horon and other beauties.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

TRABZON
Trabzon, Doğu Karadeniz bölgesinin en büyük şehridir. Trabzon, yüzlerce yıldır Trebizond İmparatorluğu’nun başkentiydi. Fatih Sultan Mehmet şehri 1461’de fethetti ve bir Türk şehri oldu.
 Nüfusu 758.237’dir ve 4.664 km2’lik bir alana sahiptir. Yıl boyunca sıcak ve yağışlı bir iklime sahiptir. Birçok nehir ve dağlık yeşil orman ve dağlara sahiptir.
Trabzon’da görülecek çok yer var. Sümela Manastırı, Uzungöl, Aya Sofya Camii ve Atatürk Konağı bunlardan sadece birkaçı.

Trabzon’da kalacak çok yer var. Oda ve kahvaltı otellerini, pansiyonlarını, her şey dahil otellerini ve devlet konukevlerini ziyaret edebilirsiniz. Trabzon zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Kuymak, hamsi buğulama ve Akçaabat köfte bazı lezzetli örneklerdir. Trabzon tarihi, kültürü, yaylaları, geleneksel el sanatları, yemekleri, şakaları, horon gibi halk oyunları ve diğer güzellikleri ile Türkiye’nin en dikkat çekici şehirlerinden biridir.


3. Pair Work: Compare Trabzon and Antalya in terms of tourism with your friends. Write down fie differences and then share them with the class.

Example: I suppose Antalya has more all-inclusive hotels than Trabzon.
I guess Trabzon is greener than Antalya.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

3. Eşli Çalışma: Trabzon ve Antalya’yı turizm açısından arkadaşlarınızla karşılaştırın. Farklılıkları yazın ve bunları sınıfla paylaşın.

Örnek: Sanırım Antalya, Trabzon’dan daha fazla her şey dahil otellere sahip.
 Sanırım Trabzon, Antalya’dan daha yeşildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.