8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 28 Cevapları Sivas Kongresi’ni Yaşıyoruz

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 28 Sivas Kongresi’ni Yaşıyoruz

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 28 Cevapları Sivas Kongresi’ni Yaşıyoruz.  8.sınıf  İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük dersi Öğrenci Çalışma Kitabı (Top Yayınları) cevaplarını okuyabilirsiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 28 Cevapları Sivas Kongresi’ni Yaşıyoruz

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 28 Cevapları Sivas Kongresi’ni Yaşıyoruz bölümü cevaplarını kısaca maddeler halinde yazdık.

Mustafa Kemal’in Mandacılığa Niçin Karsı Çıktığını Ve Dış Yardımların Hangi Koşullarla Kabul Edilebileceğine Dair Görüşlerini Aşağıya Yazınız.

  1. Mustafa Kemal, ülkemizin tam bağımsızlığını kaybedeceği için mandacılığa karşı çıkıyordu.
  2. Şehirlerin modernleşmesi, karayolları, limanlar ve demiryollarının yapımına yardım edilmesinin kabul edilebileceğini, ama iç ve dış bağımsızlığımızı ve yurdumuzun bütünlüğünü zedeleme gibi gizli düşünceleri olmak şartıyla kabul edilebileceğini bildirmiştir.

İLAVE BİLGİ NOTU

“İç ve dış bağımsızlığımızı yitirmek istemiyoruz. Kentlerimizin bir an önce bayındırlaştırılmasına ve demiryollarımız, karayollarımız ve limanlarımızın yapımına yardım etmek isteyecek yabancı sermaye sahiplerinin yardımlarını seve seve kabul ederiz. Yeter ki iç ve dış bağımsızlığımızı ve yurdumuzun bütünlüğünü zedeleme gibi gizli düşünceleri olmasın.” (Atatürk, 1989a: 153) (Düzenlenmiştir.) Kaynak:8.sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabı.

Mandacılık Nedir?

I. Dünya Savaşı’ndan sonra bazı az gelişmiş ülkeleri, kendi kendilerini yönetecek bir düzeye eriştirip, bağımsızlığa kavuşturuncaya kadar Milletler Cemiyeti adına yönetmek için bazı büyük devletlere verilen yetkidir. Geleneksel sömürgeciliği tasfiye etmeye yönelik bir proje olarak düşünülmüş, ancak uygulamada geleneksel sömürgeciliğe benzer sonuçlar doğurmuştur. ( 1 ) ( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir