“Adil insan kendisine zarar verildiğinde bile adaletinden bir şeyler eksilmeyen kişidir.” Kompozisyon Örneği

“Adil insan kendisine zarar verildiğinde bile adaletinden bir şeyler eksilmeyen kişidir.” Kompozisyon Örneği. Adil insan ile ilgili bu sözü açıklayan kısa bir eödev tarzı kompozisyon yazdık. Adadlet ile ilgili giriş-gelişme ve sonuıç bölümleri olan kompozisyon yazdık.

“Adil insan kendisine zarar verildiğinde bile adaletinden bir şeyler eksilmeyen kişidir.” Kompozisyon Örneği

Adalet hak ve hukuka uygunluk; hak ve hukuku gözetme ve yerine getirme; doğruluk demektir. Adalet bir olay karşısında hak ve haksıza hak ettiğini vermektir. Adalet insanlar arasındaki ilişkiyi düzenler. Adalet devlet eliyle kanunlar aracılığı ile yapılır. Ayrıca ilişkilerimizde bizlerde kendi inançlarımıza göre adalet duygusu ile yaşarız.

Adalet doğrudan yana olmaktır. Adalet sayesinde toplum güven ve huzurlu bir şekilde yaşar. Adalet kanunlar aracılığı ile yapıldığı gibi insanın kendisi de adil olmakla sorumludur. İnsan öyle adil olmalıdır ki işin içinde kendisi olsa bile adil olan kararı verebilmelidir. Bir kişinin gerçek adil olduğunu ancak kendisine karşı da savcı olduğunda geçerlidir. İnsan şahsını kayırmamalı, kendisine zarar geleceğini bilse bile adaletli olamalıdır. Eğer adil olmazsak kişi ile başlayan bu bozulma bütün topluma yayılır. Adalet sadece sözde bir olgu olur. Arkadaşımız ile aramızdaki kavgada suçlu biz isek adil olarak davranmalıyız. Adil olmayan bireylerin oluşturdukları toplumlarda adalet duygusu yok olur. Güven sağlanamaz.

İnsan öyle adil olmalıdır ki kendi şahsı zarar görse bile adaletli karar verebilmelidir. Aksi bir durumda adaletten söz edilemez. Öncelikle kendimize karşı gerçekten adil olalım. “Mış” gibi adil olmak adalet değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir