Akıl İle İlgili Kompozisyon

Akıl İle İlgili Kompozisyon. Akıl nedir? İnsan için önemi nedir? Akıl ve iradenin hayatımıza etkisi nedir? sorularını içeren açıklayıcı eödev tarzı kısa bir kompozsiyon örneği yazdık.

Akıl İle İlgili Kompozisyon

Akıl; düşünme, anlama ve kavrama yeteneğidir. Akıl insanı diğer canlılardan ayıran bir özelliktir. Akıl sayesinde insan bilinçli olarak düşünür ve yanlış ile doğruyu ayırabilir.

Akıl sayesinde insan düşünür. Aklı sayesinde bilgi edinir, bu bilgi ile güç kazanır. Hayatını şekillendirir. Akıl ile problemleri çözeriz, karar veririz, plan yaparız, şiir yazarız, resim yaparız.  Bir tehlikeyi önceden sezer tehlikeden korunuzurz, akıl sayesinde hayatta kalırız. Akıl doğuştan kazanılan bir yetenektir. Bir çocuğun aklı ile bir yetişkinin aklı aynı değildir. Biz aklımızı okuyarak, bilgi edinerek, kendimizin ve başkalarının tecrübelerinden yararlanarak geliştirrebiliriz. 

İnsan aklı sayesinde iyi ve kötüyü, geçmiş ve geleceği ayırır, hayatına faydalı olacak en iyi kararları verebilir. Havanın bulutlu olması bir kedi için bir şey ifade etmez, ama bizim için yanımıza şemsiyemizi almamızı hatırlatan bir işarettir. Kur’an-ı Kerim’de akıl kelimesi bir çok yerde vurgulanmaktadır. Örneğin “İşte Allah, size ayetlerini böyle açıklar; ki akıl erdiresiniz.” ayeti insanın akılsız olma ve akıllı olma farkını anlatır. Başka bir ayettte “Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp-düşünmez.” diyerek akıllı insanın öğüt aldığı ve düşündüğü anlatılmıştır.  İnsan aklı sayesinde dünyadaki düzenin bir sonucu olduğuna varır. Bu sonuç ile hayatı ve inanışı hakkında bir karar verebilir. İnsan akıl sahibi olduğu için yaptıklarından sorumludur.

Ünlü düşünür Demokritos “Aklın üç işareti vardır: İyi düşünmek, iyi söylemek ve iyi yapmaktır.” Akıl insanı iyi olana yönlendirir. Bir kişi hırsızlık yapıyor ise aklını kullanmıyor, sadece kendi arzusu ile haraket ediyor demektir.

Bir çok deyim ve atasözü aklı anlatır. Örneğin; “Aklın yolu birdir, Aklı selim olmak, akıl yaşta değil baştadır. akıl erdirmek, aklını kaçırmak, akıl öğretmek, aklına geleni söylemek.”

Akıl en büyük yeteneğimizdir. Aklımızı geliştirelim, aklımızı iyi ve güzel bilgilerle besleyelim. Akıllıca hareket edelim. Aklın yolu birdir, oda aklı kullanmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir