Zaman İle İlgili Kompozisyon

Zaman İle İlgili Kompozisyon. Zamanın önemini anlatan bir kompozsiyon örneği yazdık. Zaman yönetimi, zamanı boşa harcamamak, zaman nedir, zaman en kıymetli hazinemizdir sözlerini açıklayan kısa eödev tarzı bir kompozisyon yazdık. Yazdığımız kompozisyon uzun geldiyse  istediğiniz  bölümü kısaltarak kendi kompozisyonunuzda kullanabilirsiniz.

Zaman İle İlgili Kompozisyon

ZAMAN

Zaman, bir işin gerçekleşmesi için geçen, geçecek olan süre veya vakittir.  Zaman soyut bir kelime olsada yaşadığımız andır. Zaman insan için çok önemlidir. Çünkü hayat süremizin belli bir süresi vardır.

Zamanı daha görünür kılmak ve hayatımızı daha iyi yönetmek için zamanı saat ile ölçeriz. Günler, haftalar, aylar ve yıllar ile sınırlandırarak zamanı daha iyi anlarız. Zaman en kıymetli hazinemizdir. Zaman durmaz, sürekli geçer ve her şeyin belli bir zamanı vardır. Çiçek belli bir zaman içinde doğar, büyür ölür. Gece ve gündüz belli bir zaman içinde gelip geçer.

Sonsuz olmayan hayatımızda zamanı en iyi şekilde yönetmeliyiz. Zaman yönetimi için işlerimizi aciliyet sırasına göre yapmalıyız. Program yaparak, verimli çalışarak zamanımızı boşa harcamamalıyız.

Zamanımızı boşa harcamamıza neden olan cep telefonu ve bilgisayar oyunlarını belli süre kullanmalıyız. Zaman sessiz bir testeredir ve hergün ömrümüzden alıp götürür. Bu yüzden zamanımızın kıymetini bilmeli ve en uygun şekilde kullanmalıyız. Zamanımız eğlenceye, eğitime ve en güzel şeylere yetişecek kadar çoktur. Yeter ki zamanımızı etkin bir şekilde kullanalım.

Bir sınava girdiğimizde zamanını iyi yöneten bir öğrenci bütün soruları bakıp çözebilirken, zaman yönetimi yapamayan öğrenci ise sınav sonunda bütün soruları göremeden ve yapamadan sınavdan çıkar ve düşük puan alır. Bu örnekteki ki gibi ömrümüzün zaman yönetimini en iyi şekilde planlamalıyız.

Atalarımız “Vakit nakittir.” demiştir. Zaman akan bir nehirdir, zamanı durduramayız. Bu kıymetli varlığımızı en iyi şekilde kullanmalıyız.  Zaman herkese eşit olarak verilmiş tek kaynaktır. Zamanını boşa harcayan kişi ömrünün sonunda büyük bir pişmanlık duyar. Ömrümüzün sonunda evet yaşadım, istediklerimi yaptım, kazandım, sevdiklerimle çok mutlu yaşadım demek için zamanımızı iyi değerlendirelim, hayatımızı en iyi şekilde yaşamaya dikkat edelim.

 

 

 

 

İşlerinizi aciliyet sırasına göre düzenleyerek, program yaparak, verimli çalışarak; kısacası zamanınızı çöpe atmayarak siz de hayat kalitenizi yükseltebilirsiniz.

 

yeri alarak kendi kom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir