Arkadaşlık ile ilgili kompozisyon

Arkadaşlık ile ilgili kompozisyon. Konusu arkadaş olan, arkadaşlığın önemini anlatan kısa bir yazı yazdık. Arkadaşlık konulu giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olan eödev tarzı kısa bil kompozisyon yazdık.

Arkadaşlık ile ilgili kompozisyon

Arkadaş, birbirini yakından tanıyan ve birbirine karşı sevgi, dostluk ve anlayış gösterenlerden kişilerdir. Bizler hayatımızda bir çok insan tanırız. Ama bu tanıdıklarımız içinde bazılarının bizler için değeri farklıdır. Bu kişiler arkadaşlarımızdır.

Arkadaş yanında kendimizi rahat hissettiğimiz, mutlu olduğumuz, birşeyleri birlikte yapmak ve paylaşmak istediğimiz kişilerdir. Arkadaş olmak, birbirine yardım etmek, sohbet etmek, birbirini dinlemek, güç vermek, zor anında yanında olmak ve yardım etmektir. Arkadaş bir sevincini veya üzüntünü onunla paylaşmaktır. Arkadaşı olan kişi hayatı daha güzel yaşar. Sevgisini arkadaşına gösterir, kendini onun yanında güvende hisseder. Arkadaş sahibi olan kişi yalnızlık duygusu hissetmez. Hayata daha olumlu bakar.  Arkadaşımız ile duygularımızı paylaşır ve yeni fikirleri keşfederiz. Arkadaşlık sayesinde sosyal ilişkilerimiz gelişir.

Arkadaşsız hayat geçmez. Çünkü arkadaşı olmayan kişi yalnız kalır, kendi duygularını paylaşamaz. Arkadaş edinemeyen çocuklar içlerine kapanırlar. Arkadaşsız kişi de bencil, sadece kendini düşünen, stres, öfke ve kıskançlık gibi olumsuz duygular artar. Bunlar da insana sosyal hayatında büyük zararler verir.

Arkadaş kimdir? Arkadaş, elini omzuna attığın, birlikte sinemaya gittin, ödevlerini sorduğun, dışarı parka oynamaya çıktığın, bilgisayar oyununda geçtiğin bölümleri heyecanla anlattığın, annenden izin alıp yanına gittiğin, hasta olduğunda geçmiş olsun deyip ziyaretine gittiğin, okula gelmediğinde arayıp sorduğun, yanında mutlu olduğun, gözlerine yüreğine sevinç veren, sevdiğin şeyleri paylaştığın, yanında mutlu olduğun, teneffüste birlikte gezindiğin, kantinden bir şey ister misin dediğin, kitaplarını paylaştığın, telefonda dedikodu yaptığındır.

Arkadaş candır, hayata kandır. Arkadaş öbür yarımızdır. Arkadaşlar servetimizdir. Aristo, “Gerçek bir arkadaş, iki gövdede yaşayan bir ruhtur” diyerek arkadaşlığın önemini bize anlatmıştır.  Arkadaşlarımızın değerini bilelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir