Aşağıda verilen ayet ve hadiste güzel ahlakla ilgili hangi değerler öne çıkmaktadır?

Bu yazıda “Aşağıda verilen ayet ve hadiste güzel ahlakla ilgili hangi değerler öne çıkmaktadır?” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Ayet ve hadiste güzel ahlakla ilgili ön plana çıkan değerler şunlardır;

Aşağıda verilen ayet ve hadiste güzel ahlakla ilgili hangi değerler öne çıkmaktadır?

“Hz. Peygamber bir kabrin başında ağlamakta olan bir kadına rastladı ve ‘Allah’ tan kork ve sabret.’ dedi. Kadın, ‘Git başımdan, başıma gelen musibeti sen yaşamadın!’ diye cevap verdi. Hz. Peygamberi tanımıyordu. Kendisine onun Peygamber olduğu söylendi. Bunun üzerine kadın Hz. Peygamberin kapısına gitti, kapıda bekleyen herhangi bir görevli yoktu. Ona ‘Seni tanıyamadım.’ dedi. Hz. Peygamber de ‘Sabır ancak (musibetin) ilk başa geldiği anda olmalıdır.’ buyurdu.” (Buhârî, Cenâiz, 31.)

“O takva sahipleri ki bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever.” ( Âl-i İmrân suresi, 134. ayet.)

Yukarıdaki ayet ve hadiste güzel ahlakla ilgili;

Belalara ilk andan itibaren isyan etmeden sabır etmek, Allah için harcamak, öfkelenmemek ve affeden bir kişi olmak değerleri ön plana çıkarılmıştır.

Sabır

7. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir