Aşağıda verilen bilgilerden de yararlanarak toplumda uyum içinde yaşayabilmek için farklılıklara karşı anlayışlı olmanın önemi hakkındaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.

Aşağıda verilen bilgilerden de yararlanarak toplumda uyum içinde yaşayabilmek için farklılıklara karşı anlayışlı olmanın önemi hakkındaki düşüncelerinizi defterinize yazınız. 6. sınıf Sosyal Bilgiler cevapları…

Aşağıda verilen bilgilerden de yararlanarak toplumda uyum içinde yaşayabilmek için farklılıklara karşı anlayışlı olmanın önemi hakkındaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.

İnsan bir toplum içinde yaşar. Bu toplum içinde yaşayan insanların özellikleri aynı değildir.  Toplum içinde uyum içinde yaşamak için diğer insanların farklılıklarına karşı anlayışlı olmalıyız.

Örneğin bir kişi başka ülkeden gelerek ülkemizde yaşayabilir. bu kişinin kültürü, dili, inançları, sevdiği yemekler farklıdır. Biz bu kişiyi giydiği elbiseler veya konuşmasından dolayı eleştirirsek aramızda tartışmalar çıkar. Bu kavgalar toplumdaki huzuru bozar. Örneğin konuşması farklı bir arkadaşımızı bu farklılık nedeni ile aşağılarsak aramızdaki birlik bozulur. Birbirimizle kavga ederiz. Kavgalar toplumu parçalar insanlar arasında nefretler oluşur.

Bu yüzden her insanın farklılıklarına karşı saygılı olmalıyız. Çünkü bizde diğer insanlardan farklıyız ve belki de onlara bizim farklılıklarımız garip geliyor olabilir.

Toplum içinde uyumlu şekilde ve mutlu bir şekilde yaşamak iin farklılıklara karşı anlayışlı olmalıyız. Anlayışlı olmak toplumun birlikteliğini artırır. Kavga ve tartışmalar olmaz. Suç oranları azalır. Huzur içinde yaşayan insanlar öutlu olur ve hayatlarından zevk alır. Bilim ve sanat gelişir. Düşmanlara karşı gücümüz artar. Nefret duyguları azalır. Geleceğe güvenle bakarbiliriz.

Farklılıklara karşı anlayışlı olmak önemlidir. Bir elin parmakları birbirinden farklıdır ve en iyi şekilde çalışır. Bu yüzden farklılıklara karşı anlayışlı olalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir