Aşağıdaki, Çanakkale Savaşı ile ilgili görselleri inceleyiniz. Bu görsellerden hareketle duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir kompozisyon yazınız.

Aşağıdaki, Çanakkale Savaşı ile ilgili görselleri inceleyiniz. Bu görsellerden hareketle duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir kompozisyon yazınız. Türkçe ders kitabında yer alan görsellere uygun olarak aşağıdaki Çanakkale Savaşı kompozisyonu yazdık.

Çanakkale Savaşı Kompozisyon

Çanakkale Savaşları 1915-1916 yılları arasında Çanakkale’nin Gelibolu yarımadasında yapılmıştır. İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazını geçerek İstanbul’a ulaşmak ve ülkemizi ele geçirmek istiyorlardı.

Türk Milleti tek yürek oldu. Varını yoğunu ortaya koydu, canını verdi. Vatanını kurtardı.

Türk Milleti dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiş düşmanlara karşı savaştı.

Yediği bir kuru üzüm hoşaftı, biraz ekmekti.

Savaşın o yokluk zamanlarında yiyecek birşeyleri yoktu. Ama kahraman askerlerimiz ekmeklerini bölüştü. Yemeklerini bölüştü. Doğdukları yerlerden uzakta bir ağaç altında oturdu Türk Milletinin kaderi için savaştı.

Destanlar yazdı. Seyit Onbaşı, Mehmet Çavuş, Mustafa Kemal Atatürk, 57. Alay ve daha nice isimsiz kahraman bizler için savaştı. Canını verdi. Şehit oldu.

Bu savaşı destanlaştıran Türk milletinin kahramanlığı ve birlik beraberliğidir.

Çanakkale Şehitliğini gezince şehitlerin ülkenin değişik yerlerinden geldiğini görürsünüz. Bu birlk ve beraberlik sayesinde bu gün yaşamaktayız.

“Çanakkale içinde aynalı çarşı, ana ben gidiyorum düşmana karşı” diyen bir milletin çocukları olmaktan gurur duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir