Atatürk’ün İnsan Sevgisini Anlatan Sözlerine Örnekler Veriniz

Atatürk’ün İnsan Sevgisini Anlatan Sözleri

Atatürk’ün İnsan Sevgisini Anlatan Sözlerine Örnekler Veriniz. 3.Sınıf Hayat Bilgisi kitabı ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Atatürk’ün İnsan Sevgisini Anlatan Sözlerine Örnekler Veriniz

Atatürk’ün insan sevgisini anlatan sözlerine örnekler verelim;

  •  Dünyanın filan yerinde bir rahatsızlık varsa bana ne dememeliyiz. Olay ne kadar uzak olursa olsun bu esastan şaşmamak lazımdır.”

  • Biz, kimsenin düşmanı değiliz! Yalnız, insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız.”

  • “… dünya barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve muvaffak olması ile mümkün olur..”

  • “…..insanlık, kendisine yakışan bir sosyal duruma erişecektir.”

Atatürk’ün Çanakkale’de ölen düşman askerlerinin yakınlarına şöyle seslenmiiştir.

  •  “Uzak diyarlardan evlatlarını savaşa gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır .”

  • “Yurtta sulh, cihanda sulh.”

  • “İnsanlıkta mutluluk, insanoğullarının birbirine yaklaşması, insanların birbirini sevmesi, hepsinin temiz duygu ve düşüncelerini birleştirmesiyle olacaktır.”

  •  “İnsan, mensup olduğu milletin varlığını ve mutluluğunu düşündüğü kadar, bütün dünya milletlerinin huzur ve refahını da düşünmelidir. Kendi milletinin mutluluğuna ne kadar önem veriyorsa, bütün dünya milletlerinin mutluluğuna  hizmet etmeye, elinden geldiği kadar çalışmalıdır. ” [ 1 ]

Atatürk ve İnsan Sevgisi

Atatürk’ün bağımsızlık ve özgürlük ideali kişisel veya bir ruba ait değildir. Evrenseldirve bütün insanlar içindir. Atatürk

2 Comments on “Atatürk’ün İnsan Sevgisini Anlatan Sözlerine Örnekler Veriniz”

  1. GAYET GÜZEL ELLERİNİZE SAĞLIK HAKKINI VERMİŞSİNİZ NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEM AZ BRAVO TEKRAR ELLERİNİZE SAĞLIK ÇOK GÜZEL İŞ ÇIKARMIŞSINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir