Ateizm Ne Demektir? Açıklayınız.

Ateizm Ne Demektir? Açıklayınız.

Ateizm Ne Demektir? Açıklayınız.   9.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı sayfa 23 Değerlendirme Çalışmaları sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

Ateizm Ne Demektir? Açıklayınız.

Ateizm Ne Demektir? Açıklayınız. sorusunun cevaplarını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Ateizm tanrı tanımazlık demektir.
  2. Ateizm, evreni ve varlıkları yaratanherhangi bir güç ya da tanrı olmadığına inanan ve bu görüşü savunan inanç biçimidir.
  3. Ateizm, dine ve kutsal değerlere tamamen karşıdır.
  4. Ateizm evrenin tesadüfen yaratıldığını söyler.

İLAVE BİLGİ NOTU

Teizm, ilahî dinlerin söylediği anlamda bir ilahın varlığına inanmaktır. Ateizm ise İngilizcedeki (A) olumsuzluk edatıyla Allah’ın varlığını inkâr eden felsefi görüş demektir. Kavram olarak ateizm, kâinatı incelerken, Allah’ı ve ruhu inkâr ederek duyuların ve deneyin verilerinden başka hiçbir bilgiyi kabul etmeyen, âlemin, tesadüfün birtakım kombinezonları ile meydana geldiğini kabul ve iddia eden görüş demektir. ( 1 )

Esasen ateizm, dine ve kutsal değerlere tamamen karşıdır ve bunlarla mücadele ederek insanların bir dine inanmalarını engellemeye çalışır. Ateizm’e göre din, insanı uyuşturan bir afyondur. İnsani değerlerin önünde bir engeldir. Bunun kaldırılması gerekir.

Bir düzen içinde yaratılan bu evrenin ve  insanın tesadüf bir kça elementin bir araya gelerek oluşturması mümkün değildir.

Çünkü insan vücudunun kanın, kalbin, böbreklerin hepsinin ayrı muntazam görevleri vardır. Bu düzeni görüp, Allah yoktur demek biraz akıldan zuakbir durumdur.

Ateizm de bir düşüncedir. Kendi haklı sebepleri olabilir. Fakat şüphe etmek, ettirmek gerçeğin varlığını ortadan kaldırmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir