Vahye Dayanmayan İnanç Türlerinin Sosyal Hayattaki Tezahürleri Nelerdir?

Vahye Dayanmayan İnanç Türlerinin Sosyal Hayattaki Tezahürleri Nelerdir?

Vahye Dayanmayan İnanç Türlerinin Sosyal Hayattaki Tezahürleri Nelerdir?  9.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı sayfa 23 Değerlendirme Çalışmaları sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

Vahye Dayanmayan İnanç Türlerinin Sosyal Hayattaki Tezahürleri Nelerdir?

Vahye Dayanmayan İnanç Türlerinin Sosyal Hayattaki Tezahürleri Nelerdir? sorusunun cevaplarını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Vahye dayanmayan inaç türleri insanları kötülüğe yönlendirir,
  2. Toplumda huzur ve güven ortamına zarar verirler.
  3. İnsanda psikolojik sorunlara ve ruhsal çöküntüye sebep olurlar
  4. Toplumda ahlaki çöküş yaşanır
  5. Milli ve manevi duygular ortadan kalkar birlik ve beraberlik yok olur
  6. İnsan yaşamını anlam kazandıramaz ve yaşam motivasyonu azalır

İLAVE  BİLGİ NOTU

Ateizm, satanizm, çok tanrılı dinler vb. vahye dayanmayan inanç türleri insanları kendi fikir ve düşünceleri ile üretmişlerdir.

Bugünün koşullarında insanın bazı ihtyiaçlarını karşılayabilirler. Hümanist bir yaklaşım içinde insana huzur verebilirler. Fakat ölüm ve sonrası için hayatı anlamlandırmaları hep yarım kalmaktadır.

Şüphe üzerine hareket edip dini inançlara yüklenmektedirler.Bir çok doğrunun yanında verilen şüphe ile koca bir inanç sistemi yıkılmak istenir.

Örneğin ateizm;

Teizm, ilahî dinlerin söylediği anlamda bir ilahın varlığına inanmaktır. Ateizm ise İngilizcedeki (A) olumsuzluk edatıyla Allah’ın varlığını inkâr eden felsefi görüş demektir. Kavram olarak ateizm, kâinatı incelerken, Allah’ı ve ruhu inkâr ederek duyuların ve deneyin verilerinden başka hiçbir bilgiyi kabul etmeyen, âlemin, tesadüfün birtakım kombinezonları ile meydana geldiğini kabul ve iddia eden görüş demektir. ( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir