“Barış İçinde Yaşamak” Konulu Bir Olay Yazısı Yazınız.

“Barış İçinde Yaşamak” Konulu Bir Olay Yazısı Yazınız.” konusunu kısaca yazdık. Türkçe ödevi olarak Barış içinde yaşamak adlı, konulu bir olay yazısı yazdık. 5. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan sorunun cevabını kısaca yazdık. olarak yazdığımız olay yazısını örnek alarak bir yazı yazabilirsiniz.

“Barış İçinde Yaşamak” Konulu Bir Olay Yazısı Yazınız.

ÖRNEK OLAY YAZISI 1- KISA

  • Olay:Araba Kazası
  • Kişiler: Şoför ve yolcular
  • Yer: Bir yol
  • Zaman: Geçmiş zaman

Şoför arabayı hızlı sürmeye başlamış. O kadar hızlı sürüyormuş ki yolcular korkmuş.

Bir yolcu, “Şoför Bey çok hızlı sürüyorsunuz, yavaşlar mısınız?” demiş.

Ama şoför gülmüş ve yola devam etmiş.

Yolculardan biri dayanamamış ve polisi aramış.
Polis otobüsü durdurmuş. Çok hızlı gittiği için şoföre ceza vermiş ve ehliyetine el koymuş.

Yolcular yeni şoförle mutlu bir şekilde yollarına devam etmişler.

ÖRNEK OLAY YAZISI 2- 

  • Olay:Kavga eden köylülerin barışması
  • Kişiler:Köylüler, çocuklar
  • Yer:Bir köy
  • Zaman: Geçmiş zaman

Uzaklarda bir yerde bir köy varmış. Bu köyde herkes kavgalıymış. Sabah akşam herkes birbirine bağırır, konuşmaz kaçarmış. Köydeki kuşlar bile ötmez olmuş. Çiçekler solmuş. Güneş bile bu köye gelmek istemiyormuş. Çocuklar bu duruma çok üzülüyorlarmış Aileler kavga ettikleri için çocuklarında birbirleri ile oynamalarına izin vermiyorlarmış.

Çocukların evde canları sıkılıyor, hiç mutlu olmuyorlarmış. Barış içinde yaşamak varken büyüklerin neden sürekli kavga ettiklerini anlamıyorlarmış.

Köy iyice yaşanmaz hale gelmiş. Okul kapanmış. Hayvanların sütleri azalmış. Köyün ismi barış köyü iken kavga köyü diye devlet tabelasını değiştirmiş. Kimse kavgaları bitirememiş.

Çocuklar düşünmüşler, taşınmışlar en sonunda bir plan yapmışlar.

Bir gün köyün büyükleri, anne ve babalar uyanınca çocukları görememişler. Kimse kimseye bir şey soramamış kavgalı olduğu için. Aramışlar taramışlar yok. Sonra bir aile evinde bir not bulmuş. ” Baba nerede olduğumu öğrenmek istiyorsan Ali’nin babasına sor ve beş ekle” demiş.

Adam sıkıla sıkıla Ali’nin babasına sormuş. Ali’nin babası onun 5 cevabına artı 3 demiş, 8″ Ama ne olduğunu anlamamışlar. Aileler birlikte düşünmüş, konuşmuşlar. Bunun kapı numarası olduğunu anlamışlar. 8 nolu eve gitmişler. O evdekilerde artı 6 demiş, yani 14 nolu eve gitmişler.

Çocuklar öyle bir plan yapmış ki, kavgalı aileler köyün bütün evlerini gezmek ve konuşmak zorunda kalmışlar. Aileler çocuklarını ararlarken birbirlerine yardım etmişler, konuşmuşlar, yorulduklarında birlikte oturup sohbet etmişler. En son notta da biz köyün okulunun deposunda sizleri el ele tutuşmuş olarak bekliyoruz notunu bulmuşlar.

Aileler çocuklarını buldukları için çok sevinmişler ve yaptıkları hataları anlamışlar.

Köydekiler barış içinde yaşamışlar. Köye güneş doğmuş, kuşlar ötmüş, kahkahalar yükselmiş….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir