“Başarılı Olmada Çalışma Ve Azmin Önemi” Konulu Bilgilendirici Bir Metin Yazınız

“Başarılı Olmada Çalışma Ve Azmin Önemi” Konulu Bilgilendirici Bir Metin Yazınız. Bu yazıda çalışma ve azmin başarılı olmada önemini anlatan bir bilgilendirici metin yazdık. Yazarken  konuya uygun deyim, atasözü veya özdeyişlerle zenginleştirdik. Deyimleri kırmızı renkli yazdık.

“Başarılı Olmada Çalışma Ve Azmin Önemi” Konulu Bilgilendirici Bir Metin Yazınız

Başarmak, bir işi istenilen biçimde sona erdirmek, gerektiği gibi yapmak, üstesinden gelmek, becermek, olumlu bir biçimde bitirmektir.

Bir işin başarılması için o işin istenilen hedefe ulaşması gerekir. Peki bizim işi halletmemiz yani başarmamız için gerekli olan şeyler nelerdir?

1. Çalışmak 2. Azimli olmak.

Çalışmak, lazım olan hareketleri yapmaktır.  Sınavdan başarılı olmak için derse çalışmak, not tutmak, ödevleri yapmak gerekir. Yani çalışma, çaba ve terlemek. Bu davranışları yapmayan kişi başarılı olamaz. “Harekette bereket vardır demiştir.” atalarımız. Yani bir ürün, başarı elde etmek istiyorsan hareket etmelisin, çalışmalısın. Yani ırgat gibi çalışmalıyız. Arı gibi çalışkan olanlar bal yapabilir.

Azimli olmak, başarıya, hedefe ulaşmak için engelleri yenme isteğidir. Azim insanı erken kaldırır, geç saatlerde yatırır. Azimli insan sürekli arayış içinde engelleri aşmak için uğraşır. Dener, yapar sonuca ulaşmıyorsa tekrar dener. Atalarımız “Azimli sıçan (fare) duvarı deler.” demişlerdir. Yani duvar bile olsa insan azimli olduktan sonra sonuca ulaşabilir.

O zaman başarının formülü şudur; Başarı= Çalışmak+Azimli olmak. 🙂 🙂

İLAVE BİLGİ NOTU

Başarmak, kişi veya topluluğun istediği düşünülen şey veya şeylere ulaşmasıdır.

2 Comments on ““Başarılı Olmada Çalışma Ve Azmin Önemi” Konulu Bilgilendirici Bir Metin Yazınız”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir