“Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır.” sözünden anladıklarınızı ifade eden bir konuşma yapınız.

Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır.” sözünden anladıklarınızı ifade eden bir konuşma yapınız. konusu hakkında kısaca bir konuşma metni yazdık. Bayraklara hürmet etmek gerekir, çünkü bir milleti temsil eder. Bu konu ile Atarük’ün sözü ile ilgili şu konuşmayı hazırlayabiliriz.

“Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır.” sözünden anladıklarınızı ifade eden bir konuşma yapınız.

Sevgili Arkadaşlar,

Bayrak, bir ulusun birliğini simgeleyen, renk ve biçimi özel olarak tasarlanmış, çoğunlukla dikdörtgen biçiminde olan ve genellikle bir göndere çekilen, bir yere asılan kumaştır.

Ama bir kumaşın da ötesinde Bayrak bir milletin bağımsızlığını temsil eder. Bayrak uğruna ölen şehitleri anlatır. Şanlı tarihini  ve bağımsızlığını ilan eder.

Atatürk “Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır.” sözü ile bayrağın önemini vurgulamıştır. Bir millet diğer milletlere özgürlüğünü bayrağı ile gösterir, ilan eder.

Bir milete değer göstermek onun değer verdiği şeylere değer ile olur. Bayrak her milletin en kıymetli değeridir. Bu yüzden başka bir milletin de olsa bayraklara değer vermeliyiz.

Düşmanımız dahi olsa bayrağa değer vermeliyiz. Çünkü bir başkası bizim bayrağımıza değer göstermese neler hissederiz. Bu durum aradaki düşmanlığı daha da artırır.

Bu yüzden düşman da olsa bayraklara değer vermeliyiz. Verdiğimiz bu değer iki ülke arasındaki sevgi bağlarını güçlendirir.

Değer vermediğimizde ise düşmanlık daha da artar. Atatürk yere üzerinden geçmesi için serilmiş yunan bayrağını görünce hemen kaldırmalarını istemiştir.

Kendimizin veya başka bir milletin de olsa bayraklara gereken değeri gösterelim

Beni dinlediğiniz için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir