Birikim Yapmanın Önemi ile İlgili Kompozisyon

Birikim Yapmanın Önemi ile İlgili Kompozisyon. Birikim nedir? Birikim yapmanın önemi ve faydaları nelerdir? Birikim yapan ve yapmayan arasındaki farklar nelerdir? Ekonomik bir terim olan birkimi açıklayan kısa (eödev tarzı) bir kompozisyon örneği yazdık.

Birikim Yapmanın Önemi ile İlgili Kompozisyon

Kazandığımız paranın belirli bir kısmını düzenli olarak saklamaya ve zamanla bu paranın artarak büyümesine birikim denir. Bir kişi her ay 100 TL birikim yapsa bir yılda 1200 TL parası olur. Bu birikimdir.

Normalde kazancımız ile alamayacağımız ve yapamayacağımız şeyleri biriktirdiğimiz paralar ile kolaylıkla yapabiliriz. Ufak ufak biriktirilen paralar bize zor gelmez. Ama biriken para ile bir çok şeyi satın alabiliriz. Atalarımız “Damlaya damlaya göl olur.” demiştir. Kumbaralar birikim yapmanın gücünü bize gösterir. Ufak ufak önemsemediğimiz miktardaki kumbaraya attığımız paralar, bizlere bilgisayar, cep telefonu almamızı sağlar.

Birikim yapmak önemlidir, çünkü birikim yapan kişi hastalık ve kaza gibi acil ve beklenmedik durumlarda bu birikimi kullanarak zorlukları kolaylıkla aşabilir. Birikim sayesinde kendimizi daha güvende hissederiz. birikim sayesinde zor zamanlarda bu parayı kullanabiliriz. birikim bizi kurtaran kahramanımız olur.

Her ay biriktireceğimiz parayı belirleyip, hemen onu bir kenara ayırmalıyız. Birikim sayesinde tasarruf yapmış olur, gereksiz harcamaları önleriz. Birikim yapmak insanı zengin yapar, başkalarına muhtaç etmez. Birikim yapmak için bankada hesap açabilir, biriken paraya para kazandıran ekonomik değerlere yatırım yapabiliriz. Çocukken para biriktirmeye başlasak, büyüdüğümüzde çok zengin bir insan olabiliriz. Testiyi su akarken doldurmalıyız. “Ak akçe kara gün içindir.” Bu atasözleri para biriktirmenin önemini bizlere anlatmaktadır.

Ufak büyük demeden birikim yapalım. Birikim yapmak insana güven verir. Kötü günlere hazırlar. Ulaşamayacağımız hedeflere ulaşmamızı sağlar. Kayayı parçalayan suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir. Bu yüzden küçük de olsa sürekli olarak birikim yapalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir