“Biriniz Cuma Namazına Gideceği Zaman Boy Abdesti Alsın.” Yukarıdaki Hadisin Anlamı Üzerinde Arkadaşlarınızla Konuşunuz.

“Biriniz Cuma Namazına Gideceği Zaman Boy Abdesti Alsın.” Yukarıdaki Hadisin Anlamı Üzerinde Arkadaşlarınızla Konuşunuz.

“Biriniz Cuma Namazına Gideceği Zaman Boy Abdesti Alsın.”  Yukarıdaki Hadisin Anlamı Üzerinde Arkadaşlarınızla Konuşunuz.  9.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı 2.Ünite sayfa 33 sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

“Biriniz Cuma Namazına Gideceği Zaman Boy Abdesti Alsın.”  Yukarıdaki Hadisin Anlamı Üzerinde Arkadaşlarınızla Konuşunuz.

“Biriniz Cuma Namazına Gideceği Zaman Boy Abdesti Alsın.”  Yukarıdaki Hadisin Anlamı Üzerinde Arkadaşlarınızla Konuşunuz. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Dinimiz bazı durumlarda gusül abdestini emretmiştir. Farzdır.
  2. Cuma Namazı kılınması ayet ile farzdır.
  3. Namaz öncesi normal abdest almak gerekir. Fakat bu hadiste cuma namazının önemi nedeni ile gusül abdest alınarak beden temizliğinin sağlanarak namazın kılınması istenmiştir.
  4. Bu hadis cuma namazının öneminden dolayı gusül abdesti alınmasının önemi vurgulanmıştır.

İLAVE BİLGİ NOTU

“Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.” (Cuma, 9)

İslam dininde maddi temizliğimizsağlamak için gusül abdestte alırız.

Dinimiz bazı durumlarda boy abdesti (gusül) alınmasını emretmiştir. Bu konuyla ilgili bir ayette, “Ey iman eden­ler!.. Eğer cü­nüp ise­niz boy ab­des­ti alın…” buyrulmuştur.

Bu ayetten de anlaşılıyor ki gerekli durumlarda boy abdesti almak farzdır. Böyle bir durumda olan kişi boy abdesti almadan namaz kılamaz, Kâbe’yi tavaf edemez.

Guslün yani boy abdestinin üç farzı vardır. Bunlar; ağza su alıp çalkalamak, burna su çekip iyice temizlemek ve bütün bedeni hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır.( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir