“Eğer Ümmetime Zor Gelmeyeceğini Bilseydim Onlara Her Namaz İçin Misvak Kullanmalarını Emrederdim.” Hadisini Yorumlayınız

“Eğer Ümmetime Zor Gelmeyeceğini Bilseydim Onlara Her Namaz İçin Misvak Kullanmalarını Emrederdim.” Hadisini Yorumlayınız.

“Eğer Ümmetime Zor Gelmeyeceğini Bilseydim Onlara Her Namaz İçin Misvak Kullanmalarını Emrederdim.” Hadisini Yorumlayınız.  9.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı 2.Ünite sayfa 33 sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

“Eğer Ümmetime Zor Gelmeyeceğini Bilseydim Onlara Her Namaz İçin Misvak Kullanmalarını Emrederdim.” Hadisini Yorumlayınız

“Eğer Ümmetime Zor Gelmeyeceğini Bilseydim Onlara Her Namaz İçin Misvak Kullanmalarını Emrederdim.”

“Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak, yemeğe bereket getirir.” (Tirmizî, Et’ime, 9.)

Yukarıdaki Hadisleri Yorumlayınız.

  1. Bu hadisler İslam dininin temizliğe ne kadar çok önem verdiğini gösterir.
  2. Sadece ibadetler öncesi değil, günlük hayatta bile kişisel beden temizliğine de önem verilmesi gerektiğini bu hadisler vurgulamaktadır.
  3. Bu iki hadiste yemek öncesi ve sonrası temizliğin ayrı bir önem arz ettiği ve insana bir çok kazancı olduğu anlatılmıştır.

İLAVE BİLGİ NOTU

“Temizlik imandandır.” Dinimiz temizliğe büyük önem verir. İbadetler öncesi aldığımız abdest, namaz kılınan yerin temiz olması, gusül abdesti vb. diğer temizlikler buna örnektir.

Sağlıklı ve huzurlu bir hayat sürdürmek için herkes temizliğe önem vermelidir. Temiz olmayan kişiler hem kendileri rahatsız olur hem de başkalarına rahatsızlık verirler. Bu gibi olumsuzlukları yaşamamak için temizliğe önem vermemiz gerekir.

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yer alan bir ayette,

“… Şu­nu iyi bi­lin ki Al­lah töv­be eden­le­ri de se­ver, te­miz­le­nen­le­ri de se­ver.”  Bakara suresi, 222. ayet

buyrulur. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) de bir hadisinde, “… Al­lah te­miz­dir, te­miz­li­ği se­ver.”23 buyurur. Bütün bunlar, dinimizin temizlik konusundaki yaklaşımını açık bir şekilde ortaya koyar. Bu sebeple her Müslüman dinimizin emirlerini dikkate almalı; başta beden, elbise olmak üzere maddi ve manevi temizliğe önem vermelidir. ( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir