“Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki önemi” ile ilgili bilgilendirici bir metin yazınız.

Bu yazıda “Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki önemi” ile ilgili bilgilendirici bir metin yazınız. konusunu cevapladık. Çanakkale Savaşı‘nın türk tarihindeki büyük bir önemi ve yeri vardır. Bu konu ile ilgili bilgilendirici metin örneği olarak şu bilgileri yazabiliriz. Çanakkale Savaşının -e ödev- önemini anlatan kısa bir kompozisyon yazdık

ÇANAKKALE SAVAŞI’NIN ÖNEMİ

Çanakkale Savaşı  I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yıllarında  Gelibolu Yarımadası’nda yapıldı. İtilaf Devletleri Osmanlı İmparatorluğuna saldırdı.

Gelibolu Yarımadasında yapılan savaşlar 18 Mart 1915 yılında başlamış, 9 Ocak 1916 tarihinde sona ermiştir. Çanakkale Savaşlarının Türk tarihinde büyük bir önemi vardır. İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’u almak, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek istiyordu.  Yani kısaca Osmanlı İmparatorluğunu parçalamak ve yok etmek istiyorlardı.

Savaş Gelibolu Yarımadasında kara ve deniz savaşları şeklinde gerçekleşti. İngiltere’den 400 bin, Osmanlıdan 500 bin, Anzak ve Fransa dan 125 bin civarı asker bu savaşa katılmıştır.

Türk Milleti büyük fedakarlıklar göstererek Çanakkale Savaşını kazandı. İtilaf Devletleri savaşı kazansaydı, Türk Milletini esir olaca, bağımsızlığımız tehlikeye girecekti. Çanakkale Savaşında 253 bin Türk askeri şehit olurken, İtilaf devletlerinden ise 250 bin civarı kayıp olmuştur.

Çanakkale Savaşı Türk tarihine bir destan olarak yer aldı. Çünkü güçlü İtilaf devletlerine karşı çok zayıf bir ordu ile karşı koydu.

Büyük umut ve güvenle gelen düşman yenilmiştir. Çanakkale Savaşının hem dünya hem de Türk tarihi açısından önemli sonuçları olmuştur. Çarlık Rusya yardım alamadığı için yıkılmıştır. Atatürk Çanakkale Savaşında Anafartalar Grup Komutanıydı ve Albay rütbesindeydi. Bu büyük savaşta gösterdiği başarılarla “Anafartalar Kahramanı” olarak tarihe geçti.

Türk Milleti dünyaya Çanakkale’nin Geçilmez olduğu bu savaş ile göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir