Cumhuriyet ve milli irade ile ilgili kompozisyon yazınız.

Cumhuriyet ve milli irade ile ilgili kompozisyon yazınız. Cumhuriyet ve milli irade ile ilgili ve milli iradeye sahip çıkmak, korumak ile ilgili kısa bir kompozisyon, bilgilendirici bir metin yazınız. Cumhuriyet ve milli irade ilişkisini anlatan kısa bir-eödev- kompozisyon yazdık.

Cumhuriyet ve milli irade ile ilgili kompozisyon yazınız.

KOMPOZİSYON

CUMHURİYET ve MİLLİ İRADE

İnsan topluluklar halinde yaşar. Bu toplu yaşam biçimini yönetebilmek için krallık, meşrutiyet, otokrasi, teokrasi ve monarşi gibi bir çok yönetim şekli vardır.  Bu yönetim şekilleri her ne kadar toplumu yönetse de insana değer vermeyen yönetim şekilleridir. Cumhuriyet ise insana değer verir.

Cumhuriyet, yöneticilerin halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçilmesidir.  Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait değildir. Tamamen millet iradesini esas alır. Milli irade ulusun hiçbir baskı altında kalmaksızın isteğini ortaya koymasıdır. Millet baskı altında kalmadan yöneticilerini seçebilir. Cumhuriyet, milletin iradesini en iyi şekilde gösterebildiği yönetim şeklidir. Her bir birey oy kullanarak iradesini, arzusunu gösterir. Diğer yönetim şekillerinde ise insan sadece yönetilir. Soylu, asil, kral veya diktatör bir kişi insanların iradesine önem vermeden, ölene kadar, kendi keyfine göre ülkeyi yönetir. Cumhuriyet, insana yöneticisini seçme hakkı tanıdığı gibi seçilme hakkı da tanır. İnsan yönetici de olabilir. Cumhuriyet, demokratik bir yönetim şeklidir. İnsan iradesine önem verir. İnsanı baskı altına almaz, özgür yaşamasına engel olmaz, insanı baskı altına almaz.

Atatürk İlkelerinin en temel ilkesi Cumhuriyetçiliktir. Atatürk ““Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. ” der. Bu iradeyi koruyan ve gösteren en temel ilke ise Cumhuriyettir. Türk Milleti bağımsızdır, yönetimde tek irade sahibidir. Cumhuriyet’i koruyalım, sahip çıkalım. Şiirde söylediği gibi, “Cumhuriyet güneşi yaşatır memleketi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir