“Edebiyat toplumun aynasıdır” konulu kompozisyon

Edebiyat toplumun aynasıdır” konulu kompozisyon. Edebiyat ve toplum ilişkisini, yani edebiyatın toplumun bir aynası, yani yansıttığını, topluma dair bilgileri içerdiğini anlatan kısa bir kompozisyon, bilgilendirici bir metin yazdık.

“Edebiyat toplumun aynasıdır” konulu kompozisyon

Edebiyat insanın ürettiği bir sanattır. Edebiyat, insanı etkileyen, duygu ve düşüncelerini harekete geçiren, insanı anlatan sözlü ve yazılı eserlerdir.

İnsan bir şiirde, bir romanda ve denemede kendisinden olanları anlatır. Edebiyat eserlerinde insanı yani toplumu görebiliriz. Edebiyat toplumun aynasıdır. Edebiyat toplumun duygu, düşünce, inanç ve hayallerini barındırır. Toplumun değerleri edebiyat ile somutlaşır, yani edebiyat bir aynadır. Edebiyat toplumun tanığıdır, bir kayıt edicisidir. Geçmiş dönem edebiyat ederlerine baktığımızda toplumların özelliklerini kolaylıkla görebiliriz. Örneğin, Göktürk Yazıtlarında Türk toplumunun inancını, halkın önem verdiği ahlaki değerleri, umutlarını görebiliriz. Çanakkale Şehitleri için yazılan şiirleri okuduğumuzda o yıllarda toplumun yaşadıklarını, şehitleri, vatanın durumunu, özlem ve hasretleri aynada görür gibi görür, “Çanakkale içinde aynalı çarşı, ana ben gidiyorum düşmana karşı” mısralarını okuduğumuzda görmekten öte o anı yaşarız. Edebiyat toplumu yansıtır, yansıtırken toplumu yeni ve güzel aynalara yönlendirir.

Edebiyat toplumun tüm izlerini barındırır. Edebiyat ve toplum iç içe yaşar. Edebiyatın aynasında gelecek güzel günler için, edebiyata önem verelim, toplumu edebiyat ile yaşatalım. Edebiyat toplumun AYNISIDIR.

EDEBİYAT VE TOPLUM İLİŞKİSİ İLE İLGİLİ KOMPOZİSYON OKU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir