Edebiyat ve Toplum İlişkisi ile İlgili Kompozisyon ​

Edebiyat ve Toplum İlişkisi ile İlgili Kompozisyon . Edebiyat bilim, güzel sanatlar ve toplumla ilişkilidir.  Edebiyatın toplum ile olan ilişkisi hakkında kısa bir metin, makale, kompozisyon yazdık. Edebiyat ve toplum İlişkisi ile ilgili kısa metin yazdık.

Edebiyat ve Toplum İlişkisi ile İlgili Kompozisyon ​

İnsanı etkileyen, duygu, düşünce ve hayalleri harekte geçiren her türlü sözlü ve yazılı eserlere edebiyat denir. Edebiyat insan tarafından oluşturulur ve muhatabı insandır. Yani edebiyatta toplumun bir parçası olan insanı buluruz.

Edebiyat ve toplum ilişkisi bir ayna ilişkisini anlatır. Edebiyata baktığımızda toplumu her türlü özelliği ile görebiliriz. Edebiyat insanı tarihi, psikolojik ve sosyal bir varlık olarak ele alır. Bu bakımdan edebiyatta toplumu, toplumda edebiyatı görmek mümkündür. Edebiyat, toplumların duygu ve düşüncelerinin yansıtır. Edebiyat toplumun dönüşümünü, geçmiş ile olan bağını ve gelecekteki varlığını gösterir. Toplumları etkileyen büyük savaşlar, göçler, kıtlıklar, bağımsızlık mücadeleleri, kültürel değişimler, dini ve sosyal bağlar hep edebiyatta yansıması vardır. Edebiyat toplumun yaşadıklarının tanığıdır. Ergenekon Destanı ile Türklüğün mücadelesini hissederiz. Çanakkale Şehitlerine yazılan şiirlerde Türk toplumunun yaşadıklarının izleri içimize işler. Toplumu bir duygu etrafında edebi esereler ile bir arada tutabiliriz. Edebiyat toplumu yansıtırken toplumda da değişimlere kapı aralar. Toplumu yol gösterir. Edebiyat ve toplum karşılıklı ilişki içindedir.

Edebiyat toplumun tüm izlerini içinde taşır. Toplumun birlik anlayışının oluşmasında, millet anlayışının benimsenmesinde, geçmiş ile gelecek arasında bir köprü görevi bulunan edebiyat toplum ile el ele yaşar.

(ÖDEVHANE tarafından yazılmıştır)

Bir başka Edebiyat toplum ilişkisi üzerine metin oku. Edebiyat ve toplum ilişkisi ile ilgili kısa metin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir