Aşağıdaki afişleri inceleyerek Türkçenin toplumsal birlik oluşturmadaki rolü üzerine bir kompozisyon yazınız.

Aşağıdaki afişleri inceleyerek Türkçenin toplumsal birlik oluşturmadaki rolü üzerine bir kompozisyon yazınız. Dil toplum için çok önemlidir. Türkçe‘nin toplumsal birlikteliğimiz üzerindeki rolü ile ilgili kısa eödev bir kompozisyon yazdık.

Aşağıdaki afişleri inceleyerek Türkçenin toplumsal birlik oluşturmadaki rolü üzerine bir kompozisyon yazınız.

Bir mileti oluşturan en önemli etkenler kültür birliği, tarih birliği, vatan birliği, örf ve adet birliği, din birliği ve dil birliğidir. Bu etkenler bir milleti bir arda tutan birbirine geçmiş halkalardır. 

Bir toplum içinde uyum varsa ve bu uyum kalıcı ise toplumdan bahsedilebilir. Bu uyumu sağalamda dil birliğinin önemi çok büyüktür. Türk milleti’nin dili Türkçe’dir. Dilimiz sayesinde duygu ve düşüncelerimizi paylaşırız. Kendi kültür, edebiyat ve tarihimizi dilimiz aracılığı ile oluştururuz. Aynı dili konuşmak insanları birbirne yakınlaştırır, Türk aidiyetini artırır. İnsan toplum içinde kendinen bir şeyler gördükçe o toplumu benimser, onun bir parçası olduğunu kabul eder. Türkçe bir kelimenin bizde oluşturduğu duygunun diğer insanlarda da oluşması toplumu bir bütün kılar. Toplum kendisini Türkçe sayesinde geçmişe ve geleceğe bağlayabilir. Yunus Emre’nin bir şiirinde kendimizi buluyorsak, Fatih’in bir sözünü okumak atalarımızı hatırlatıyorsa, bir çocuğun “anne” demesi içimizi titretiyorsa, bir türkünün içinde sevdalara dalıyorsak, “günaydın” kelimesi ile günümüz aydınlanıyorsa bu Türkçe’nin gücüdür. Türkçe’nin Türk Mileti’ni bir araya nasıl getirdiğinin göstergesidir. Türkçe bizi bir araya getirir. Aynı dili konuşmak birlikteliğimizi artırır, sahiplenme duygusunu geliştirir.

Türkçemiz her gün güneş gibi doğan, bir toplum ve millet olduğumuzu hatırlatan, tek bayrak tek vatan düşüncesini yücelten en güçlü olgudur. Türkçemizi sevelim, sevdirelim.  (Ödevhane tarafından yazılmıştır.)

Türkçe Dili ile ilgili şiir yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir