Defterinize “Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer.” atasözünü açıklayan bir yazı yazınız. Yazınıza uygun başlık koyunuz. Yazınızı yazarken aşağıdaki plandan yararlanınız.

Defterinize “Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer.” atasözünü açıklayan bir yazı yazınız. Yazınıza uygun başlık koyunuz. Yazınızı yazarken aşağıdaki plandan yararlanınız. Plana göre Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetien ağaca benzer atasözü ile ilgil kısa bir yazı yazdık.

Defterinize “Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer.” atasözünü açıklayan bir yazı yazınız. Yazınıza uygun başlık koyunuz. Yazınızı yazarken aşağıdaki plandan yararlanınız.

Giriş Bölümü:
Kitap Nedir?

Gelişme Bölümü:
Kitap okumanın önemi nedir?
Kitap okumak bizi nasıl geliştirir?
Çocuk ve ağacaın yetişmesi arasındaki benzerlikler nelerdir?

Sonuç Bölümü:Yemek içmek bedenin, okumak da beynin gıdasıdır.

YAZI

GİRİŞ:

Kitap; edebiyat, felsefe, bilimsel ve birçok alandaki yazıtları içeren genellikle kâğıttan yapılan ciltlenmiş nesnelere denir. Kitaplar bilgileri saklayan, aktaran varlıklardır.

GELİŞME

Kitapların insan hayatında büyük önemi vardır. Kitaplar düşünceleri, bilgiler saklayan, derleyen ve gelecek nesillere aktaran bilgi evidir. İnsan kısacık hayatında bütün bilgileri kendi kendine öğrenemez. Ama kitaplar insanlık tarihinden bu yana gelen bilgileri insana sunar. Bu bilgiler sayesinde insan hayatını en iyi şekilde düzenler. Bilgiye kolaylıkla ulaşır, bilgiyi gelecek nesillere kolaylıkla aktarır. Kitap okumak bizi maddi ve manevi yönlerden geliştirir. Kitaplardan öğrendiğimiz bilgilerle bilimsel çalışmalar yapılır. Kitapların öğrettiği erdemler insanlar arasında yayılır. Bir ağaç yetişmek, büyümek ve meyve vermek için suya ihtiyaç duyar. Bir insanın da ruhen ve bedenen tam olarak yetişebilmesi için bilgiye ulaşması gerekir. Bu bilgi kitaplarda mevcuttur. İnsan okudukça ağaç gibi büyür, gelişir ve kendisi bir kitap olur. Ağaç suya ulaşamazsa beslenemediği için kurur ve ölür. İnsan da kitapsız susuz bir ağaçtan farkı yoktur ve insanlıktan uzaklaşır yani ölür.

SONUÇ

Kitap okumak büyük bir kazançtır. İnsanı geliştirir, insanı insan yapar. Yemek içmek bedenin, okumak beynin gıdasıdır. Okuyalım. Okumak için kitaplarla dost olalım.

Diğer yazı örneklerini gör; Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer.” atasözünü açıklayan bir yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir