“Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer.” Atasözünü Açıklayan Bir Yazı Yazınız.

4. Sınıf Türkçe Kitabı Çocuk Metni Cevapları Koza Yayıncılık

Bu yazıda “Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer.” Atasözünü Açıklayan Bir Yazı Yazınız.” konusunu yazdık. Bu atasözü ile ilgili yazıyı aşağıdaki kısımdan okuyabilirsiniz. Bu atasözünün anlamını açıklayan kısa bir kompozisyon örnekleri yazdık. Bu atasözünün anlamı nedir, yazdık.

“Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer.” Atasözünü Açıklayan Bir Yazı Yazınız.

Örnek Kompozisyon Yazı 1

Bir ağacın büyümesi meyve vermesi için su, toprak gibi ihtiyaçları vardır. Suyu olmayan bir ağaç gelişemez, zamanla solar, meyve vermez ve kurur.

Su ağacın en önemli ihtiyacıdır. Ağacın suya ihtiyaç duyduğu gibi çocuklarında kitaplara ihtiyacı vardır. Kitapsız büyüyen bir çocuk susuz yetişen ağaca benzer. Kitapsız çocuk bilgi ve görgüsünü artıramaz. Hayata hazırlanamaz, hayallerini gerçekleştiremez.

Bu yüzden bir çocuğun hayatını en güzel şekilde yaşaması için kitap okumalıdır. Kitap okuyarak hayatı için gerekli bilgileri almalıdır. Kitap okuyarak hayal dünyasını geliştirmelidir.

Kitap okumayan bir çocuk zamanla solan bir ağaç gibi kurur. Zararlı alışkanlıkları olur. Etrafına zararlı hale gelir. Toplumda istenmeyen bir kişi haline gelir. Suç işleme ihtimali daha yüksektir. Toplumun geleceğini tehlikeye atar.

Susuz kalan ağaç yapraklarını döker, dalları kurur, meyve vermez, gövdesi ve kökleri kurur yani ölür. Bir çocuk kitapsız büyürse hayatı öğrenemez, insanlarla iletişim kuramaz. Toplumdan uzaklaşır, huzur içinde yaşayamaz.

Ağaç için su ne ise bir çocuk içinde okumak odur. Bu yüzden okuyalım, okutalım. Çocukları kitapsız büyütmeyelim.

Örnek Kompozisyon Yazı 2

Su ağacın en temel ihtiyacıdır. Ağaç yeterince su aldığında gelişir, yaprakları çıkar, meyve verir. Hastalıklara ve kötü hava şartlarına karşı dayanıklı olur. Ağaç etrafına faydalı hale gelir. İnsanlar gölgesinden meyvesinden yararlanır. Bir çok bitki ve hayvana yuva olur.

Su olmadığında ise ağaç kurur, yapraklarını döker. Meyve vermez. Ağaç öldüğünde bulunduğu yerde erozyonlar meydana gelir.

Ağaç için su ne ise çocuk içinde kitap odur. Bir çocuğun büyümesi için gerekli besinleri e eğitimi alması gerekir. Eğitimde kitabın önemi büyüktür.

Kitap, insanın zihin gelişimini sağlar. Düşünce dünyasını şekillendirir. Hayal dünyasını geliştirir. Bir çok bilgi, kültür ve görgüyü öğrenmesini sağlar.

Kitap okumak insanın bilgisini artırır. Kitaplardaki bilgiler insanı hayata hazırlar. Kitap okuyan kişiler daha az hata yapar. Çevresine faydalı olur. Toplumun gelişmesini sağlar. Kitap okumak insanın beyin ve ruh sağlığını korur.

Kitap okuyan insanlar daha geniş kelime haznesine sahip olurlar. Böylece daha akıcı ve anlamlı konuşurlar. İnsanlarla iletişimleri

Bir çocuğun bedenen gelişmesi için yemesi ve içmesi gerekir. Zihnen gelişmesi için de kitap okuması gerekir. Bu yüzden çocuklar kitapsız büyümemelidir.

Bir örnek yazı daha oku; Defterinize “Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer.” atasözünü açıklayan bir yazı yazınız. Yazınıza uygun başlık koyunuz. Yazınızı yazarken aşağıdaki plandan yararlanınız.

2 Comments on ““Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer.” Atasözünü Açıklayan Bir Yazı Yazınız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir