Depremle ilgili yaşadıklarınız ve hissettiklerinizi anlatan kompozisyon

Depremle ilgili yaşadıklarınız ve hissettiklerinizi anlatan kompozisyon. Deprem ile ilgili kısa (eödev tarzı) bir bilgilendirici metin, kompozisyon örneği yazdık.Deprem nedir? Deprem hakkında hissettikleriniz konulu kısa bir kompozisyon yazdık.

Depremle ilgili yaşadıklarınız ve hissettiklerinizi anlatan kompozisyon

Deprem bir afettir. Depremler yer kabuğunun en üst katmanındaki tabakada yer alan ve fay hattı adı verilen kırıkların hareket etmesi ile meydana gelir. Depremlerin yıkıcı özelliklerivardır.

Ülkemiz deprem bölgesinde yer alır. Bir çok ilimizde deprem riski vardır. Ülkemizde yıllardan beri bir çok deprem olmuştur. Bu depremlerden dolayı bir çok insan ölmüştür. Depremler üzücü olaylardır.

Deprem kendimi kötü hissetmeme neden olur. Çünkü bir çok insan ölür, bir çok ev yıkılır. Hayatlarımız zorlaşır. Bir çok insan sevdiğinden ansızın ayrılır. Çaresizlik içinde, yokluklarla insan hayatının neşesini yitirir. Soğukta çaresizce bekleyen insanları, çocukları gördükçe üzülüyorum. Onlara yardım etmek için çabalıyorum ve dua ediyorum.

Depremler karşısında yaptıklarımıza da sinirleniyorum. Çünkü deprem bölgesinde yaşıyoruz. 1000 yıllardır bu topraklardayız ama depreme dayanıklı ev yapmasını öğrenememişiz. Ev yapan insanlar çürük evler yapmış. Kimse onları kontrol etmemiş veya müsade etmişler. Tarım arazisi olan ama ev yapılmaması gereken yerlere şehirler yapmışız. Müteahit olan kişileri denetlememişiz. Bilim insanları defalarca deprem olacak, önlem alalım diyor, demiş ama biz hiç bir şey yapmamışız. Ölenler için üzülüyor ve sadece kader diyoruz. Kader diyerek suçluluklarımızı gizliyoruz. Japonlarda ev yapıyor ve yıkılmıyor. O zaman Japonlar kadere karşı mı geliyor? Kader gerekeni yapıp, Allaha sığınmaktır. Çürük ev yapıp, yıkılmasın demek kader değil, sadece aptallıktır.

Deprem hakkında üzülüyor ve sinirleniyorum. Üzülüyorum, çünkü binlerce insan ölüyor. Üzülüyorum çünkü hayatlar söndü, aileler parçalandı. Umutlar bitti. Sinirleniyorum çünkü çok cahilce davranıyoruz. Deprem hepimizin yaşadığı bir şeydir. Depreme karşı hazırlıklı olmalıyız. İnsanlar ölmesin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir