Ahlak, davranış, yardımseverlik, doğruluk kelimelerini içeren kompozisyon

Ahlak, davranış, yardımseverlik, doğruluk kelimelerini içeren kompozisyon. Bu kelimelerin yer aldığı kısa (eödev tarzı) bir kompozisyon örneği yazdık.

Ahlak, davranış, yardımseverlik, doğruluk kelimelerini içeren kompozisyon

İnsan bir çok özelliği içinde barındırır. İyi ve kötü duygulara sahiptir. İyi bir insan olmak için iyi davranışlara ve güzel huylara sahip olmamız gerekir.

Ahlak, insandaki iyi ve güzel olan niteliklerdir. Her insanın ahlaklı bir kişi olması beklenir. Çünkü ahlak insan olmaktır.  Ahlaklı bir kişi davranışları ile bunu gösterir. Ahlaklı kişi saygılıdır, büyüklerini sayar küçüklerini sever. Yardımseverdir. Karşılık beklemeden yardım eder. Zor durumda olan kişilerle elindeki şeyleri paylaşır. Fakirlere yardımcı olur. Arkadaşlarının zor zamanlarında maddi ve manevi destek verir. Bu özellikler insanı ve topluma huzur verir. İnsanlar güven içinde yaşar. İyi bir insan yalan söylemez. Davranışlarında doğruluk vardır. Yalan insanlar arasındaki güveni ortadan kaldırır. Yalan insan ilişkilerini bozar. Bu yüzden doğru sözlü olalım. Yalan bir yerden döner ve yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Ahlaklı kişi verdiği sözü tutar. Emanate hıyanet etmez. Güzel davranışlar insanları kardeşçe yaşamalarını sağlar. Ahlaklı kişi hırsızlık yapmaz. Başkasının malına ve canına zarar vermez. Ahlak bütün iyi özelliklere sahip olmaktır. Ahlaklı bir kişide şu özellikler bulunur.  Dürüst, alçakgönüllü, adil, kul hakkı yemeyen, yardımsever, güzel sözlü, yalan söylemeyen, kimseyi aldatmayan, gıybet etmeyen, komşularına yardım eden, milletini ve vatanını seven, fakirlere yardım eden, fedakar. Peygamberimiz (s.a.v.) “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” diyerek güzel ahlaklı olmayı övmüştür.

Ahlaklı olalım. İyi davranışlarla bunu gösterelim. Yardım ederek çevremize faydalı olalım. Doğruluk insana hep kazandırır. Basit çıkar peşinde sadece kensini düşünen ahlaksız bir kişi olmayalım. Peygamberimiz (s.a.v.) “Sizin en hayırlı olanınız, ahlakça en güzel olanınızdır.” demiş ve güzel ahlakın insan yakışan en güzel şey olduğunu anlatmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir