Dilinizde Yara Çıktığında Ne Gibi Olumsuzluklar Yaşarsınız?

Dilimizde Yara Çıksa

Beş duyu organımızdan biri de tatma duyu organımız dildir. Dil tatma görevi yapar. Dilinizde Yara Çıktığında Ne Gibi Olumsuzluklar Yaşarsınız? Dilimizde yara çıksa dil görevini tam anlamıyla yapamazdı. Bu durumda bir insanın yaşayacağı olumsuzluklar şunlar olabilir.

Dilinizde Yara Çıksa

Dilinizde yara çıktığını düşünelim. Yaşayacağımız olumsuzluklardan bir kaçı şunlar olabilir.

1. Tam olarak konuşamazdık. Dil konuşma görevini yapar. Sesleri tam olarak çıkarmamıza yardımcı olur. Dilimizde yara çıksaydı sesleri tam çıkaramadığımız için kendimizi ifade edemez. Diğer kişiler bizi eksik anlardı. Örneğin dilinizi damağınıza yapıştırın ve bir kelime söyleyin. Anlaşılmaz olur. “R” harfini söyleyemeyen kişilerin bile anlaşmakta zorlandığı durumları görmüşsünüzdür.

2. Dil tat alma duyu oraganıdır. Tatlı, tuzlu vb. tatları tam alamazdık.

3. Dildeki yara tatlı, tuzlu ve ekşi şeylere karşı dili hassas yapar. Bu durumda çok acı hissederiz. Dilinde yara çıkan arkadaşlar bilir.

4. Dil besinleri öğütmemize yardımcı olur. Besinleri tam olarak öğütme yapmadan yutmak zorunda kalırdık. Sindirim rahatsızlıkları meydana gelir.

5. Dilimiz besinleri yutulmak üzere boğaza gönderir. Yutma işlemi çok zor olurdu.

Dilimizde çıkacak bir yere yaşantımızı olumsuz olarak etkiler.

Bu ödev ile ilgili şu yazıyı da okuyabilirsiniz. Kitaptaki soruyu cevaplamanıza yardımcı olabilir. Sesleri Duyamadığınızı Düşününüz. Bu Durum Yaşamınızı Nasıl Etkilerdi?

3.sınıf Fen Bilgisi ödevini yapan arkadaşlara faydalı olmuştur umarım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir