En İyi Buğday Dinleme Metni Oku-3. Sınıf Türkçe 

En İyi Buğday Dinleme Metni Oku-3. Sınıf Türkçe 

EN İYİ BUĞDAY

En iyi Buğday yarışmasını üst üste iki defa kazanmıştı. Televizyonlar, gazeteler kapısının önündeydi. Çiftçi, bütün misafirlerine bir bardak ayran ikram etti. Sonra da röportaj için serin bir yere davet etti gazetecileri. Gazeteciler kendisine ilk olarak, “İyi Buğday yetiştirmenin en büyük sırrı nedir?” sorusunu sordular. Çiftçi onları gülümsedi, sonra da şaşırtıcı cevabı verdi.

Çiftçi gazetecilere nasıl bir cevap vermiş olabilir?

“Sahip olduğum iyi buğday tohumlarını komşularımla paylaşıyorum,” gazeteciler bu cevabı hep şaşırdılar, hem de bir anlam veremediler. “Nasıl yani, rakiplerinize yardım ediyorsunuz, en iyi tohumlarımızı onlara mı veriyorsunuz?” diye hayretle sordu bir muhabir. “Evet, aynen öyle, evlat,” diye cevap verdi, kendinden emin bir şekilde Çiftçi. “Ama neden?” dedi başka bir gazeteci, meraklı. “Meraklı, çok basit bir sebebi var,” dedi Çiftçi, kendisine meraklı gözlerle bakan gazetecilere anlatmaya başladı.

Çiftçi, buğdayını komşularıyla ne için paylaşıyor?

“Rüzgar büyümüş buğday polenlerini alır ve bir tarladan ötekine taşır. Eğer komşularım kötü buğday yetiştirirlerse, onların tarlalarından gelen kötü polenler benim ürünü de etkiler. Böylece buğdayın kalitesi düşer, işte bu yüzden ben iyi buğdayı yetiştirmek istiyorsam komşularıma yardım etmeliyim. Allah’ın kanunu böyle.”

Bu haberi hemen gazetesine gönderen gazetecilerden biri, diğer arkadaşlarından farklı olarak yazısının sonuna şöyle bir not düştü:

“Bizler barış içinde de mutlu yaşamak istiyorsak, komşularımızın da barış içinde mutlu yaşamalarına yardım etmeliyiz. Bu yüzden fedakâr olmalıyız.”

(Saide Nur Bükme)

Türkçe Kitapları Dinleme Metinleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir