En sevdiğiniz masal kahramanlarından birini seçiniz. Seçtiğiniz masal kahramanının başından geçen, “adalet” konulu bir masal yazınız.

Bu yazıda “En sevdiğiniz masal kahramanlarından birini seçiniz. Seçtiğiniz masal kahramanının başından geçen, “adalet” konulu bir masal yazınız. sorusunun cevabını kısaca yazdık. Adalet ile ilgili bir masal yazdık.

En sevdiğiniz masal kahramanlarından birini seçiniz. Seçtiğiniz masal kahramanının başından geçen, “adalet” konulu bir masal yazınız.

KELOĞLAN (Ödevhane tarafından yazılmıştır.)

Bir varmış bir yokmuş. Uzak bir ülkede bir padişah köylülerin yiyeceklerini alıyor, evlerini yakıyormuş.

Parası olanı seviyor, her zaman parası olanları haklı buluyormuş. Çok adaletsiz davranıyormuş.

Bir gün zengin bir adam Keloğlan’ın bahçesine girip bütün meyveler toplamış.Keloğlan “Ne yapıyorsun kardeş. Bu meyveler bizim.” demiş.

Zengin adam gülmüş. “Git padişaha şikayet et” demiş.

Keloğlan saraya gitmiş. Padişahın huzuruna varmış.  Olan biteni anlatmış.

Padişah “Kim zengin demiş.” Keloğlan fakir mi fakir. Zengin adam “Zengin olan benim.” demiş.

Padişah “O zaman sen haklısın.” demiş.

Keloğlan “Padişahım, böyle adalet mi olur?”  demiş. Hapsi boylamış.

Az bir zaman geçmiş. Padişah hasta olmuş. Kimse derdini bulamamış. Üç güne ölecekmiş.

Keloğlan anasının şifalı bitkilerinde ilacı yapmış. Padişaha “Seni iyileştiririm, ama bir hasta daha var. Hanginiz zenginse ilacı ona veririm. Ama diğer hasta daha zengin ona vereceğim ilacı ” demiş.

“Aman Keloğlan öyle doktorluk mu olur. Doktor herkese lazım. Sağlık herkese lazım. Sen herkesi iyileştirmen lazım.”

Keloğlan “Padişahım adalet zengine de ilaç niye zengine olmuyor.” demiş.

Padişah hatasını anlamış. Özür dilemiş. Ülkeye adalet gelmiş.

İLAVE BİLGİ NOTU

Adalet ile ilgili bir masal yazdık.

Masallar günümüzde çocuk edebiyatı içinde değerlendirilir. Geçmiş yüzyıllarda ise, masallar sadece çocuklar için değil, büyükler içindi de; evlerde, konaklarda, hanlarda, kahvehanelerde, uzun yolculuklarda başlıca anlatı aracı idiler.

Masal Nedir?

masal, kahramanları arasında olağanüstü şahıs veya yaratıkların bulunabildiği, anlatılan olayların tamamen gerçek dışı olduğu, yer ve zaman ögesinin ise daima belirsiz olduğu bir anlatı türüdür. .1.

7. sınıf Türkçe Kitabı TÜM SAYFALARIN cevapları Destek

One Comment on “En sevdiğiniz masal kahramanlarından birini seçiniz. Seçtiğiniz masal kahramanının başından geçen, “adalet” konulu bir masal yazınız.”

  1. Teşekkür ederim. Gerçekten hem ders verici , hem ilgi çekici , hem kısa … Daha bir sürü şey sayarım ama yer yetmez . Çok güzel . Ödevimi öğretmenimiz çok sevecek. Artı alacağım. Bu siteyi kutlarım . Gerçekten tebrik ederim. Bütün hikaye ödevlerime bulamazsam biradan bakacağım. Diğer bazı sitelerde ödevin cevabını vermiyorlar boş bırakıyorlar. Ama böyle olmazki . Allah ‘ tan siz varsınız. Böyle hor kullanmıyorsunuz sitenizi. Bence böyle devam edin.🧚‍♀️👩‍🎤💎

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir