“Farklı Kültürlerin Beşiği Anadolu” Başlığı İle İlgili Bilgilendirici Bir Metin Yazınız

Bu yazı da””Farklı Kültürlerin Beşiği Anadolu” Başlığı İle İlgili Bilgilendirici Bir Metin Yazınız” Anadolu farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Anadolu farklı kültürlerin beşiğidir. Bu konu ile ilgili bilgilendirici bir metin yazdık.

“Farklı Kültürlerin Beşiği Anadolu” Başlığı İle İlgili Bilgilendirici Bir Metin Yazınız

Kültür, tarihsel ve toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan her türlü değerlerle bunları kullanmada, sonraki kuşaklara iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların tümüdür.

Anadolu gerek coğrafi konumu, gerek üç tarafının denizlerle çevrili olması, gerekse üç kıtanın birleşme yerinde olması gibi özelliklerle bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Bir yer düşünün ki Çatalhöyük’te M.Ö. 7024-6449 tarihinden itibaren insanlığın yaşadığı bir yer olmuştur. Sonraki yüzyıllarda ise Hititler, Firigyalılar, Lidyalılar, Mezopatamya devletleri, Babilliler, Asurlular, Selçuklular ve diğer ülkeler Anadolu’da medeniyet kuran ülkelerden bazılarıdır.

Kurulan bu ülkelerin hepsinin yüzyıllar boyu süren yaşamları Anadolu’yu bir kültürler beşiği haline getirmiştir.

Her medeniyet bir önceki medeniyetten etkilenmiş, kendi kültürünü oluşturmuştur. Bu sayede yemeklerinden, şarkılarına, inançlarına, günlük davranışlarına, bayramlarına, mimari yapılarına kadar Anadolu bir kültürler yuvası olmuştur.

Anadoluyu Anadolu yapan bu kültür çeşitliliğidir. Çiğ Köftenin yoğurulmasında  Asurluları görürken, baklavada belkide Hititlilerin hamur açışı vardır. Sazın telinde Anadolu insanı sözlerini dökerken, halıların motiflerinde Lidyalılar’dan bir motif vardır,

Bugün Anadolu’da yaşayan kültür binlerce yıllık bir yaşam serüveninin birleşimidir. İçinde yaşadığımız bu coğrafyanın ve kültürümüzün önemini bilelim, kültürümüze ve Anadolumuza sahip çıkalım. Türkçe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir