Galile’nin Çalışmaları Günümüz Biliminin Gelişmesine Nasıl Katkılar Sağlamıştır?

Galile’nin Çalışmaları Günümüz Biliminin Gelişmesine Nasıl Katkılar Sağlamıştır?

Galile’nin Çalışmaları Günümüz Biliminin Gelişmesine Nasıl Katkılar Sağlamıştır?  7.sınıf Sosyal Bilgiler dersi kitabının ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Galile’nin Çalışmaları Günümüz Biliminin Gelişmesine Nasıl Katkılar Sağlamıştır?

“Galile’nin Çalışmaları Günümüz Biliminin Gelişmesine Nasıl Katkılar Sağlamıştır?” sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Dünya’nın güneş etrafında döndüğü ifadesinden baskılara rağmen dönmeyerek, bilim insanları için örnek olmuştur.
  2. Galile kendi geliştirdiği teleskop ile gözlemsel astronominin babası sayılmış. Gözlemsel astronominin önünü açmıştır. (Samanyolu Gökadasının bir çok yıldızdan oluştuğunu buldu, Venüs’ün evrelerini buldu, Güneş lekelerini gözlemledi, Ayın kraterlerini lk kez tespit etti)
  3. Sarkaç çalışmaları modern saat yapımını sağlamış, termometrenin atası olan termoskopu keşfetmiş, su pompası makinesı yapmış, pusula icat etmiş. Bu icatları ile mühendislik alanında bir çok buluşa katkı sağlamıştır.
  4. Galileo doğanın kanunlarının matematiksel olduğunu söyleyen ilk modern düşünürlerden biridir.
  5. “Occhialino” adını verdiği mikroskopu yaptı. Bu bir çok tıb, kimya alanında bilimsel çalışmalara katkı sağladı.
  6. Galileo sesin frekansı olduğunun farkına varan ilk kişi olmuş, fizik alanındaki çalışmaları Newton’a katkı sağlamıştır. ( 1 , 2 )

EK BİLGİ

Galileo Galilei (d. 15 Şubat 1564 – ö. 8 Ocak 1642), İtalyan astronom, fizikçi, mühendis, filozof ve matematikçi dir. Rönesans’ın bilimsel devrimine büyük katkıda bulunan bilim insanına “gözlemsel astronominin babası”, “modern fiziğin babası” ve “bilimin babası” gibi isimler takılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir