Güneş Balçıkla Sıvanmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon Örneği

Güneş Balçıkla Sıvanmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon Örneği. Bu atasözünü anlamı  “herkesin bildiği şey inkar edilemez.” bu atasözü hakkında kısa bir kompozisyon (eödev) yazdık. Güneş balçıkla sıvanmaz atasözü hakkında kısa bir kompozisyon metni yazdık.

Güneş Balçıkla Sıvanmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon Örneği

Güneş herkes tarafından açıkca görülür. Kimse güneş yok diyemez. Çünkü güneşi görürüz, sıcaklığını hissederiz, dünyayı aydınlatır. Güneş sayesinde hayat kolaylaşır. Bu atasözünde gerçeklerin gizli kalmayacağı anlatılmaktadır.

Doğru tektir, yalan binlercedir. Biz güneş karedir desek, herkes bize güler. çünkü güneşin yuvarlak olduğunu hergün biz ve milyarlarca insan görüyor. Bunu kimse inkar edemez. Bir kişi stediği kadar bağırsın, bizi zorlasın, binlerce kanıt getirsin. Güneşi görüyoruz. Gerçekler de güneş gibidir, değişmez. Sabit bir şekilde durur. Eriyip gitmez, buhar olmaz. Bir kaç kişi böyle değildir dedi diye değişmez. Yani nasıl ki güneş balçıkla, çamurla örtmek imkansızdır. Doğrular da saklanamaz. Bazen güneşin önüne bulut geçer ama biliriz ki güneş ordadır. Doğrular ve hakikatlerde gizlenemez, gözlerden uzak tutulamaz. Bu yüzden insan doğrunun yanında olmalıdır. Söylenen yalanlar, işlenen suçlar bir gün mutlaka ortaya çıkar. İşte o gün gerçekler günyüzüne çıkar ve insanın hakettiği cezayı bulur. Doğruların yok olmayacağını ve örtülemeyeceğini belirten güzel bir söz vardır. “Doğruların; er ya da geç ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır.”

Doğru ve gerçeklerden yana olalım. Tarih gerçekleri saklamaya çalışan binlerce insanın yaşadıklarını bize anlatır. Gerçekler saklanamaz. Güneşi çamurla, bir perdeyle, yalanlarla örtemeyeceğimiz gibi gerçeklerde saklanamaz. Gerçekler bir gün güneş gibi doğar ve bize herşeyi anlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir