Hayata Varım Dinleme Metni Oku-Yazılı Hali-4.Sınıf Türkçe Ders Kitabı

Hayata Varım Dinleme Metni Oku-Yazılı Hali-4.Sınıf Türkçe Ders Kitabı.4. sınıf MEB Yayınları Türkçe ders kitabı Hayata Varım dinleme metninin sözlerini yazdık. Yazılı halini okuyabilirsiniz.

Hayata Varım Dinleme Metni Oku-Yazılı Hali-4.Sınıf Türkçe Ders Kitabı

HAYATA VARIM

Geç kalma endişesiyle başucumdaki telefona uzandım. Neyse ki olağan dışı bir durum yoktu. Telefonum görevini yapıyor, hem alarm çalarak hem de sesli saati hatırlatarak beni uyandırmaya çalışıyordu. Önceleri bu işi çalar saatler yapardı. Artık onların pabucu dama atıldı. Hemen hemen her işimizi elektronik cihazlarla yapar olduk.

Yoğun bir gün beni bekliyordu. Kahvaltımı yapıp vakit geçirmeden çıkmalıydım. Yeni okulumda ilk günüm olacaktı. Kıyafet seçimi benim için oldukça önemlidir. Temiz ve bakımlı olmayı, uyumlu giyinmeyi her zaman önemsemişimdir. Kıyafetlerimi seçerken elektronik cihazımda bulunan renk tanıma uygulamasını kullandım. Ardından farklı bir uygulama yardımıyla bineceğim otobüsün durağa kaç dakika sonra geleceğini öğrendim.

Otobüsün gelme saati yaklaşıyordu. Hemen evden çıkmalıydım. Asansöre binerek üzerinde Braille alfabesi ile zemin katı gösteren düğmeye bastım. Zemin kata geldiğimde sesli sistem beni uyardı. Kapının açılma sesiyle asansörden indim. Durağa geldiğimde fazla beklemem gerekmedi. Hemen otobüse bindim.

Önceleri hangi durağa geldiğimizi başkalarına sorardık. Şimdi otobüs içerisindeki sesli sistem bu işi yapıyor. Biz de ineceğimiz yeri kolayca belirleyebiliyoruz. Okuluma gidebilmek için uzun bir otobüs yolculuğu yapmam gerekiyordu. Ben de bu zamanı kitap dinleyerek değerlendirdim.

Hayata Varım Dinleme Metni Oku

Yolculuk sırasında e-kitap ya da sesli kitap dinlemeyi çok seviyorum. Yeni okuluma daha önce gitmemiştim. Bu yüzden adresini navigasyon için kullandığım uygulamaya yazarak yürümeye başladım. Bu sayede okulumu kolayca bulabildim. Derslerde, elektronik cihazımda bulunan bir uygulama yardımıyla Braille notlar tuttum.

Böylece öğretmenlerimin anlattıklarını hatırlamam kolaylaşacaktı. Bir ATM cihazı önünden geçerken tuşların çıkarttığı sesleri duydum. Yetişkin görme engelliler para çekme işlemini konuşan ATM’ler yardımı ile yapabiliyorlar. Ben banknotları telefonumda yüklü bir uygulama ile tanıyorum.

Eve geldiğimde yapmam gereken ödevler beni bekliyordu. Hemen bilgisayarımı açtım. Bilgisayarım ekrana gelen her şeyi bana seslendiriyor. Ayrıca dilersem bilgisayarımla uyumlu çalışan Braille yazı cihazıyla da metinleri kontrol edebiliyorum. Dinlemek tabii ki zevkli.

Ancak kitapları dokunarak okumak daha da zevkli oluyor. Her fırsatta kitap okuyorum. Ne güzel gelişmeler bunlar dediğinizi duyuyorum. Evet hepsi o kadar değil. Görme engelliler için çok daha fazla ürün var. Yardımcı cihazlar ile bizlerin yaşantısı çok daha kolaylaşıyor. Başkalarına olan ihtiyacımızı en aza indiriyor.

Kuşlar gibi uçamadığımız için uçağa biniyoruz. Kartallar gibi keskin gözlere sahip olmadığımız için dürbün kullanıyoruz. Bizler de görerek yapamadığımız işleri yardımcı cihazlarla ve uygulamalarla yapıyoruz.

Görme engelliler için yaşamı kolaylaştıracak çok fazla ürün var. Konuşan bilgisayarlar, konuşan saatler, konuşan televizyonlar, konuşan tartılar, konuşan fırınlar ve çok daha fazlası. Bu cihazların kullanımı bir lüks değil, bizim için gerekliliktir.

(İbrahim Elibal)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir