Sağlıkla İlgili Kompozisyon

Sağlıkla İlgili Kompozisyon. Sağlığın önemi ile ilgili kısa (eödev) kompozisyon örneği yazdık.  Bu kompozisyonu konuşma metni olarak da kullanabilirsiniz. giriş gelime ve sonuç bölümleri olan kısa bir kompozisyon yazdık. Konusu Sağlık;

Sağlıkla İlgili Kompozisyon

Sağlık; insanın vücudunda hastalık ve sakatlığın olmayışı ve insanın  bedenen ve ruhen tam bir iyi olma halidir. Yani, sağlık, fiziksel, zihinsel ve duygusal bir dengeyi ifade eder.

İnsanın hayatını iyi bir şekilde geçirmesi sağlıklı olmasına bağlıdır. İnsan sağlığını korumak için tıp bilimini geliştirmiştir. Antik uygarlıklardan bitkilerin kullanılmasıyla başlayan tıp bilimi, günümüzde modern cihaz ve ilaçlarla gelişmeye devam etmektedir. Hipokrat, İbni-i Sina gibi duyduğumuz bir çok bilim insanı insanın sağlığı için çalışmıştır. Sağlık insanlar için önemlidir. Çünkü sağlıklı olmak, yaşam kalitesini artırır, daha uzun yaşamamızı sağlar ve insanlara daha fazla enerji ve mutluluk verir. Ayrıca, sağlıklı yaşam tarzları hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Sağlık çeşitleri, fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlık olarak ayrılabilir. Fiziksel sağlık, vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılayarak korunur. Düzenli egzersiz yapmak, dengeli beslenmek ve yeterli uyku almak, fiziksel sağlığımızı destekler. Zihinsel ve duygusal sağlık ise stres, depresyon gibi sorunları içerir. Ayrıca düzenli tıbbi kontrol ve muayeneler yapmak isan sağlığı için önemlidir. Sağlık insanın vücut ve ruhunun dengede olmasını anlatırken, hastalık insanın vücut dengesinin bozulmasıdır. Hastalık insan için bir sorundur. Bu sorunlar insan hayatını zorlaştırır. Hasta bir insan yaşadığı hayattan zevk almaz. İnsan sağlıklı olmak için bir çok meslek alanları oluşturmuştur. Doktor, ebe, hemşire, sağlık teknsiyenleri, diyetisyen bu mesleklere örnek olarak verilebilir. Ayrıca hastane, klinik, sağlık ocakları gibi kurumlar sağlığımız için vardır. Bu meslek çeşitleri ve kurumların çokluğu sağlığın insan hayatındaki önemini gösterir.

Sonuç olarak, sağlık insan hayatının temel bir unsurudur. Sağlığımıza dikkat etmek, daha sağlıklı, daha uzun ve daha mutlu bir yaşam sürmemize yardımcı olacaktır. Konuşmamı Kanuni Sultan Süleymanın sağlığın önemini vurgulayan şu söz ile bitirmek istiyorum. “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” Yani,  Bütün dünya insanın olsa bile sağlık olmayınca hiçbir önemi yoktur. Sağlıkla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir