“Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin, büyük hesap günü için kendinizi hazırlayın!” hadisi bize ne anlatmak istemektedir?

Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin, büyük hesap günü için kendinizi hazırlayın!” hadisi bize ne anlatmak istemektedir? sorusunun cevabını kısaca yazdık. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları. İnsan ölecek ve ahirette mahşerde toplanacak ve hesaba çekilecektir. Bu hadiste bize anlatılmak istenen şudur;

Hadisin Bize Anlatmak İstediği

İnsan öldükten sonra ahirette dünyada yaptıklarından daha büyük bir hesaba çekilecektir. Bu hesap sonucu ceza alacak veya ödüllendirilecektir.

İnsan kendisine yalan söyleyemez. İnsan yaptığı hareketlerin kötü mü iyi mi olduğunu kendi kendine sorgulayabilir, öz eleştiri yapabilir.

Ahirette iyi bir sonuç almak için insan bu hesap öncesi kendi davranışlarını düşünmeli, kötü davranışlarını değiştirmelidir. İyi davranışlar yapmaya gayret etmelidir.

Büyük hesap gününde mutlu olmak için  insan, her türlü kötülükten uzak durmaya çalışmalı, olumsuz davranışlardan kaçınmalı.

Bu hadis yaptığımız davranışları düşünmemizi ve kendi kendimizi hesaba çekmemiz gerektiğini anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir