“Hızır Gibi Yetişmek.’’ ‘’Sofranıza Hızır Uğrasın.’’ Bu İfadeler Hakkında Neler Biliyorsunuz?

“Hızır Gibi Yetişmek.’’ ‘’Sofranıza Hızır Uğrasın.’’ Bu İfadeler Hakkında Neler Biliyorsunuz?

“Hızır Gibi Yetişmek.’’ ‘’Sofranıza Hızır Uğrasın.’’ Bu İfadeler Hakkında Neler Biliyorsunuz? 7.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ait kitabın ödev sorusunun cevabını  okuyabilirsiniz.

“Hızır Gibi Yetişmek.’’ ‘’Sofranıza Hızır Uğrasın.’’ Bu İfadeler Hakkında Neler Biliyorsunuz?

“Hızır Gibi Yetişmek.’’ ‘’Sofranıza Hızır Uğrasın.’’ Bu İfadeler Hakkında Neler Biliyorsunuz? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

Hızır Gibi Yetişmek Ne Demektir?

Bir kişinin çaresiz kaldığı, derdine çare bulmadığı, ümidini yitirdiği bir anda beklemediği bir kişinin ona yardım etmesi, onu güç durumdan kurtarmasıdır.

Ambulans servislerine “Hızır Acil Servisi” denmeside yardıma ihityacı olanlara uHızır gibi ulaşıyoruz anlamında kullanılmıştır.

Sofranıza Hızır Uğrasın Ne Demektir?

Hadır (Hızır) “yeşil, yeşilliği çok olan yer” anlamındadır.  

Hızır’ın kuru yerde oturduğunda altında otların yeşerdiği, bastığı her yerin yeşile büründüğü bilinir. 

Bu olay Hızır’ın bulunduğu yere bolluk ve bereket getirdiğini anlatır. Bu yüzden sofralarmızın bereketli ve bol olması için dua anlamında “Hızır Sofranıza Uğrasın” diyerek, güzel bir dua edilir.

EK BİLGİ

 Hızır’ın Kur’anda Geçtiği Ayetler ; Kehf Suresi 60-82.ayetler ( 2 )

Hızır bereketin simgesi, “Hızır uğrasın” en sık kullanılan bereket umududur. Hace Bektaş’ta bereket örneğine çokça rastlanır. Hece Bektaş’a kalabalık bir topluluk ziyarete gelir. Kadıncık Ana evde hiç un bulunmadığını bildirir. Hace Bektaş bütün un çuvallarını silktirir. Biriken bir avuç unu yoğurup “Hızır uğrasın” der ve üstünü örter. Ekmek pişirmeye başlarlar hamur bitmez, köyün bütün gelinleri ve kızları gelir pişirirler günlerce bitmez. Ancak örtüyü açmak suretiyle hamuru bitirirler. ( 1 , 3 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir