Siz Hz. Fatma Ve Fıdda’nın Yerinde Olsaydınız Nasıl Davranırdınız? Düşüncelerinizi Yazınız.

Siz Hz. Fatma Ve Fıdda’nın Yerinde Olsaydınız Nasıl Davranırdınız? Düşüncelerinizi Yazınız.

Siz Hz. Fatma Ve Fıdda’nın Yerinde Olsaydınız Nasıl Davranırdınız? Düşüncelerinizi Yazınız. 7.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ait kitabın ödev sorusunun cevabını  okuyabilirsiniz.

Siz Hz. Fatma Ve Fıdda’nın Yerinde Olsaydınız Nasıl Davranırdınız? Düşüncelerinizi Yazınız.

Siz Hz. Fatma Ve Fıdda’nın Yerinde Olsaydınız Nasıl Davranırdınız? Düşüncelerinizi Yazınız. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Bende onlar gibi davranmak isterdim. Doğru olan davranış fakire yardım etmektir. Ama dayanabilir miydim bilmiyorum.
  2. Onların bu örnek davranışı ve Kur’an’da bahsetmesi sayesinde yapmaya gayret edeceğim.

EK BİLGİ

Fatma Ve Fıdda’nın Başından Geçen Olay Şöyle Olmuştur;

Bir gün Sevgili Peygamberimizin torunları, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin hastalanır. Peygamberimiz kızına, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in iyileşmesi için üç gün adak orucu tutmalarını söyler.Ev işlerinde kendisine yardım eden Fıdda ile birlikte adak orucu tutmaya
başlarlar. Oruçlu oldukları birinci günün akşamında, iftar edecekleri sırada, fakir biri kapılarına gelir ve onlardan yiyecek ister. İftar için hazırladıkları yiyeceklerin hepsini kapılarına gelen fakire verirler.
Kendileri de sadece su ile iftar eder.

İkinci gün de benzer bir durum yaşanır. Hz. Fatma ve Fıdda iftarlık yiyeceklerini ikinci gün, kapılarına gelen bir yetime, üçüncü gün
ise bir esire verirler. Bu merhametli ve fedakâr insanlar üç gün boyunca hiçbir şey yemeden tuz ve suyla iftar etmek durumunda kalırlar. Üstelik az da olsa bulabildikleri bu nimetlerden dolayı da Allah’a şükrederler. Böylece üç günlük adak orucunu tamamlamış olurlar.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) kızına ve damadı Hz. Ali’ye, oruçlarının nasıl geçtiğini sorar. Hz. Ali de “Siz (yaşadığımız) durumu bilirsiniz. Ey Allah’ın Elçisi!” der. Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) ithafen şöyle der: “Üç gün peş peşe kapınıza gelen Hızır idi. Yüce Allah sizi denemek için kapınıza Hızır’ı gönderdi.”

Yüce Allah (c.c.), Peygamberimize şu ayetleri vahyeder: “Onlar kendi canları çekmesine rağmen yemeği yoksula, yetime ve esire yedirirler. Biz sizi Allah rızası için doyuruyoruz; sizden ne bir karşılık ne de bir teşekkür bekliyoruz. Çünkü biz, çetin ve belalı bir günde Rabb’imizden korkarız derler. İşte bu yüzden Allah onları, o günün fenalığından esirger, yüzlerine parlaklık, gönüllerine sevinç verir.” (İnsan suresi, 8-11. ayetler)

(Kaynak 7.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir