Hz. Âişe’nin (r.a.) Hz. Peygamber Hakkındaki “Onun Ahlakı Kur’an Ahlakıydı.” Sözünden Ne Anlıyorsunuz?

Bu yazıda ” Hz. Âişe’nin (r.a.) Hz. Peygamber Hakkındaki “Onun Ahlakı Kur’an Ahlakıydı.” Sözünden Ne Anlıyorsunuz?” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Hz. Aişe’nin (r.a.) Hz. Peygamber hakkındaki bu sözünden ne anladığımızı kısaca yazalım.

Hz. Âişe’nin (r.a.) Hz. Peygamber Hakkındaki “Onun Ahlakı Kur’an Ahlakıydı.” Sözünden Ne Anlıyorsunuz?

Hz. Peygamber’in yaşantısında yaptığı, gösterdiği, yapılmasını tavsiye ettiği bütün davranışların özünü Kur’an’ın emir ve yasaklarının oluşturduğu, Hz. Muhammed (s.a.v.) Kur’an’ın emirleri doğrultusunda yaşadığı, ahlakının Kur’an kaynaklı olduğunu anlamalıyız.

7. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevaplar.. Hz.Muhammed (s.a.v.)

İLAVE BİLGİ NOTU

Kur’an-ı Kerim, dünya ve ahirete dair pek çok şeyi içerir. İman, ibadet, ticaret, evlilik, miras, ölüm, cennet, cehennem gibi konular Kur’an’ın konularından sadece birkaçıdır. Hz. Peygamber yaşantısıyla tüm bu ve diğer konulardaki uyduğu, tavsiye ettiği, gösterdiği davranışlar Kur’an’ın emir ve yasakları doğrultusundadır.

Güzel ahlaklı insanların en iyi örnekleri peygamberlerdir. Hz. Muhammed (s.a.v.) ahlaki bozulmaların yaşandığı bir topluma rehberlik yapmıştır. “Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.”25 buyurarak vahyin amacının güzel ahlaklı bir toplum oluşturmak olduğunu vurgulamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir