Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsanlara Rahmet Oluşuna Bir Örnek Yazarak Açıklayınız.

Bu yazıda “Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsanlara Rahmet Oluşuna Bir Örnek Yazarak Açıklayınız.” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Hz. Muhammed’in (/s.a.v.) insanlara rahmet olarak gönderilmiştir. Buna bir örnek yazarak açıklayalım.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsanlara Rahmet Oluşuna Bir Örnek Yazarak Açıklayınız.

Hz. Peygamber, kendisine yapılan zulümlere karşı daima affedici olmuş ve yaptıkları yanlışı anlayıp doğruyu bulmaları için dua etmiştir.

Örnek 1:

Taif’te kendisini taşlayanlara karşı Cebrail (as) ” Ey Allah’ın Rasulü, beni Rabbin gönderdi, emrindeyim, istersen bunları şehirleriyle birlikte tarumar edeyim.” demiş. Peygamberimiz “Hayır, Ey Cebrail! Ben insanları helâk etmek için değil, helâkten kurtarmak için geldim. Olur ki bunların neslinden zamanla bir tek de olsa Müslüman çıkar.” demiştir.

Örnek 2:

Çok sevdiği küçük kuşu için üzülen bir çocuğa “Yâ Ebâ Umeyr, küçük kuşuna ne oldu?”diye hal hatır sorması, onu üzgün görünce de teselli etmesi Hz. Peygamberin çocuklara olan ilgisine güzel bir örnektir.

Örnek 3:

Hz. Peygamber, Şam bölgesine sefere çıkan ashabına: “… Sakın bir kadını, bir çocuğu veya bir ihtiyarı öldürmeyin. Tek bir ağaç bile kesmeyin. Hurmalıkları talan etmeyin. Evleri yıkmayın.”diye talimat ver demesi.

7. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevaplar.. Hz.Muhammed (s.a.v.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir