Hz. Muhammed’in (S.a.v.) Veda Hutbesi’ni Bularak Okuyunuz Ve Bu Hutbeden Temel İnsan Hakları İle İlgili İlkeler Çıkarınız.

Bu yazıda “Hz. Muhammed’in (S.a.v.) Veda Hutbesi’ni Bularak Okuyunuz Ve Bu Hutbeden Temel İnsan Hakları İle İlgili İlkeler Çıkarınız.” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) 632 yılında veda haccını ve veda hutbesini yapmıştır. Veda Hutbesini okuyup, bu hutbeden şu temel insani hakları ve ile ilgili şu ilkeleri çıkarabiliriz.

Hz. Muhammed’in (S.a.v.) Veda Hutbesi’ni Bularak Okuyunuz Ve Bu Hutbeden Temel İnsan Hakları İle İlgili İlkeler Çıkarınız.

Veda Hutbesinde Yer Alan TEmel İnsanş Haklar ve ilkeleri

  1. Bütün insanlar eşittir.
  2. İnsanın malları ve canları dokunulmazdır.
  3. Kan davası kaldırılmıştır.
  4. Kadın hakları korunacaktır.
  5. Bir kişinin malı rızası olmadan alınmaz.
  6. Herkes ancak kendi yaptığı suçtan sorumludur.
  7. Emanet sahibine verilmelidir.
  8. Hiç kimsenin soyundan ve ırkından dolayı birbirine üstün değildir
  9. İnsanların canlarının, mallarının ve namuslarının kutsal olduğu ve korunması

İLAVE BİLGİ NOTU

İnsanların eşit olması, kadının haklarının korunması, mal ve canın dokunulmaz oluşu, herkesin ancak kendi suçundan sorumlu olması evrensel mesajlardandır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Vedâ haccında, 9 Zilhicce Cuma günü zevâlden sonra Kasvâ adlı devesi üzerinde, Arafat Vâdisi’nin ortasında 124 bin Müslümanın şahsında bütün insanlığa hitap etti. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir