Ihlamur Ağacının Kokusu Dinleme Metni Oku -3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı (Sonuç)

Ihlamur Ağacının Kokusu Dinleme Metni Oku -3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı (Sonuç). 1. Tema erdemler Ihlamu rAğacının Kokusu Dinleme metnini yazdık. Metnin yazılmış hali aşağıdadır. Dinle.

Ihlamur Ağacının Kokusu Dinleme Metni Oku -3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı (Sonuç)

Ihlamur Ağacının Kokusu Dinleme Metni – 3. Sınıf Türkçe Sonuç Yayınları

Ihlamur Ağacının Kokusu

Ülkenin birinde çok zengin olmak isteyen Zerka adında bir genç kız varmış. Zerka bütün gününü “Zengin olsam şunları alırdım.” diye hayal kurarak geçirirmiş. Bir gün Zerkan’ın kapısı çalınmış kapıda kolunda çiçeklerle dolu sepeti ile sakallı bir dede varmış. Zerka dedeye, “Ne istiyorsun?” diye sormuş. Dede gülümseyerek “Ihlamur satıyorum, sen de almak istemez misin?” demiş.

Zerka dedeye ters ters bakıp “İstemem” diyerek kapıyı hızlıca kapatmış. Dede çok üzülmüş. Sepetindeki ıhlamurları okşayıp, “Siz sakın üzülmeyin, ben sizi hep seveceğim.” diye mırıldanmış.

Zerka odasında yeniden zenginlik hayalleri kurmaya başlamış. Az önce yaptığını ne kadar yanlış olduğunu ve dedeyi ne kadar üzdüğünü hiç fark etmemiş. Aradan çok zaman geçmiş ilkbahar gelmiş. Zerka arkadaşlarıyla bahçeye çıkmış hep beraber çiçeklere bakmışlar onları bir bir koklamışlar. Bu sırada ıhlamur ağacının yanına gelmişler. Ihlamur ağacı da bir sürü çiçek açmış, kokusu da pek güzelmiş. Zerkan’ın arkadaşları “Oh ne güzel kokuyor.” demişler. Zerka, “Ama bu Ihlamur çiçekleri hiç korkmuyor ki” demiş. Hayretle arkadaşları “Nasıl korkmuyor bütün bahçeyi Ihlamur kokusu kaplamış” diye karşılık vermişler.

 Zerka o gün bir daha konuşmamış aklı ıhlamur ağacının kokusuna takılı kalmış. Ihlamur kokusunu neden alamadığını bir türlü anlayamamış. O gece ilk defa zengin olmayı düşlememiş. Ihlamur ağacını düşüne düşüne uykuya dalmış, rüyasında dedeyi görmüş. Dede ona “Sen Ihlamur ağacını incittin kokusunu duymak için ondan özür dilemelisin” demiş.

 Zerka uyanınca rüyasındaki dedenin Ihlamur satan Dede olduğunu anlamış kendi kendine “Bir Ihlamur ağacından nasıl özür dilenir ki” diye sormaya başlamış. Bütün gün bahçede oturuyor ıhlamur ağacını seyrediyormuş. Günler geçmiş Zerka üzüntüsünden hastalanmış. Doktorlar onun hastalığının nedenini bulamamışlar. Bir gece Zerka rüyasında yine dedeyi görmüş.

Dede ona “Ihlamur ağacına git” demiş.

Sabahleyin Zerka yatağından güçlük kalkarak bahçeye çıkmış. Ihlamur ağacının yanına kadar gitmiş onu böyle incittiği için pişman olduğunu söyleyip üzüntüsünden ağlamaya başlamış. Toprağa düşen her damla gözyaşı Ihlamur ağacındaki bir çiçeğin kokusunu uyandırmış. Zerka ağlarken iyileştiğini hastalığının silinip gittiğini hissetmiş. Tam bu sırada bütün Ihlamur çiçekleri kokularını Zerkaya üflemişler. Zerka ıhlamur kokusunu alınca sevinçle ağacın gövdesine sarılmış. Oo gün Zerka gerçek zenginliğin insanın içindeki sevgi olduğunu anlamış.

(Naz ferniba- Özgür Çiçek)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir