İklim özelliklerinin toplumların hayat ve geçim tarzları üzerindeki belirleyici etkisine hangi örnekleri verebilirsiniz?

İklim özelliklerinin toplumların hayat ve geçim tarzları üzerindeki belirleyici etkisine hangi örnekleri verebilirsiniz? Bir yerin iklim özellikleri insanların yaşam, hayat ve geçim şekillerini belirler. Bunlara örnekler verelim;

İklim özelliklerinin etkileri örnekler

1. İklim özellikleri konutların yapım şekillerini ve malzemelerini belirler. Sıcak iklim bölgelerinde beyaz renkli evler tercih edilir. Evler geniş pencereli, yalıtımı az şekilde yapılır.

2. İklim özellikleri bir yerde yetişen tarım ve tarıma bağlı ekonomik faaliyetleri belirler. Örneğin, zeytin sıcak bölgelerde yetişir. Zeytin yetişen ülkemizin batı bölgelerinde zeytincilik ve yağ fabrikaları halkın geçiminde etkilidir.

3. Konutta klima, kalorifer ihtiyacını etkiler. Karadeniz’de ahşap, sıcak bölgelerde kerpiç evlerin tercih edilmesinde iklim etkilidir.

4. İklim özellikleri giyim tarzlarını belirler.

5. İklim tarzları nüfus yoğunluğunu etkiler. Sıcak bölgelerde nüfus daha fazladır.

İklim, bir yerde uzun bir süre boyunca gözlemlenen sıcaklık, nem, hava basıncı, rüzgar, yağış, yağış şekli gibi meteorolojik olayların ortalamasına verilen addır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir