İyilik İle İlgili Kompozisyon

İyilik İle İlgili Kompozisyon. İyilik hakkında, iyilik yapmanın önemini anlatan kısa bir kompozsiyon yazdık. Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olan kısa (eödev) bir kompozisyon örneği yazdık. İyilik nedir? İyilik yapmanın önemi nedir? faydaları nedir?  İyilik ile ilgili atasözü ve güzel sözler içeren kötülüğün zıttı iyiliği hakkında iyilik konulu kısa bir kompozisyon örneği yazdık

İyilik İle İlgili Kompozisyon

Hiçbir karşılık beklemeksizin yapılan yardıma iyilik denir. İyilik bir insanın ihtiyaçlarını karşılamak, fayda sağlamak, zor durumdan çıkarmak için yapılan işlerdir.

Düşen bir kişiyi yerden kaldırmak, birine su vermek, para yardımı yapmak, otobüste yer vermek, yiyeceğini paylaşmak, afette zarar gören kişilere her türlü yardımda bulunmak, sokak hayvanlarını doyurmak, annemize ev işlerinde yardım etmek, harçlığını arkadaşınla paylaşmak,  birer  iyilik örneğidir. İyilik insan olmaktır.  İyilik içinde güzel duyguları barındırır. İyilik yapan kişi düşüncelidir, nezaketlidir, hoşgörülüdür, merhametli ve yardımseverdir, vicdan sahibidir. Bu duygular insanı iyilik yapmaya yönlendirir. İyi insan bir güneş gibidir, herkesi aydınlatır ve ısıtır.

İyilik yapan iyilik bulur.” atasözü bizlere iyiliğin önemini anlatır. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’de ayette “Kim bir iyilik yaparsa, ona on katı vardır. ” denerek iyilik yapmak teşvik edilmiştir.

İyilik yapan kişi kendini mutlu hisseder. Diğer insanlar tarafından sevilir. İyilik toplumsal dayanışmayı ve birlik beraberliği artırır. İyilik topluma huzur getirir, güveni artırır. İyi kişiler etrafına pozitif enerji verir.

İnsanın hayatı her zaman mükemmel geçmez. Bir gün bizlerde başkalarının yardımına muhtaç olabiliriz. Bu yüzden iyilik yapmak toplumu duyarlı hale getirir. İyilik bulaşıcıdır. Bir iyilik hareketi çoğalır ve binlerce insanın hayatına güzellikler katabilir. İyi insan olalım. Küçük büyük demeden iyilikler yapalım. Unutmayalım bu dünyayı iyi insanlar ve iyilikler güzel bir yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir