Kabotaj Kanunu’nun Önemi Nedir? Açıklayınız.

Bu yazıda “Kabotaj Kanunu’nun Önemi Nedir? Açıklayınız.” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Ekonomik alanda yapılan yeniliklerden olan Kabotaj Kanunu’nun önemi nedir kısaca açıklayalım;

Kabotaj Kanunu’nun Önemi Nedir? Açıklayınız.

9 Nisan 1926’da çıkarılan Kabotaj Kanunu ile Türk kara sularında gemi işletme ayrıcalığı yabancılardan alınarak Türk vatandaşlarına devredildi.

Türk sahillerinin bir noktasından diğer bir noktasına malzeme ve yolcu taşıma yetkisi sadece Türk sancağı taşıyan gemilere verildi.

Kabotaj Kanunu’nun önemi; tam bir Milli Bağımsızlık yolunda Ekonomik Bağımsızlığı sağlaması ve Türk denizlerinin millileştirilmesinin sağlanması açısından Kabotaj Kanunu önemlidir. 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cevapları

İLAVE BİLGİ NOTU

Osmanlı Devleti’nin kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girdi.

Bu yasaya göre; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir