Kur’an-ı Kerim mealinden Hz. Yahya (a.s.) ile ilgili bir ayet bularak not ediniz.

Bu soruda “Kur’an-ı Kerim mealinden Hz. Yahya (a.s.) ile ilgili bir ayet bularak not ediniz.” sorusunun cevabını kısaca cevapladık. Hz. Yahya (as) ile ilgili ayetler;

Kur’an-ı Kerim mealinden Hz. Yahya (a.s.) ile ilgili bir ayet bularak not ediniz.

  • Onun duasına icabet ettik, kendisine Yahya’yı armağan ettik, eşini de doğurmaya elverişli kıldık. Gerçekten onlar hayırlarda yarışırlardı, umarak ve korkarak Bize dua ederlerdi. Bize derin saygı gösterirlerdi. Enbiya Suresi, 90. ayet:
  • (Çocuğun doğup büyümesinden sonra ona dedik ki:) “Ey Yahya, Kitabı kuvvetle tut.” Daha çocuk iken ona hikmet verdik. Meryem Suresi, 12. ayet:
  • O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: “Allah, sana Yahya’yı müjdeler. O, Allah’tan olan bir kelimeyi (İsa’yı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamberdir.” Al-i İmran Suresi, 39. ayet:
  • Zekeriya’yı, Yahya’yı, İsa’yı ve İlyas’ı da (hidayete eriştirdik.) Onların hepsi salihlerdendir. En’am Suresi, 85. ayet:
  • (Allah buyurdu:) “Ey Zekeriya, şüphesiz Biz seni, adı Yahya olan bir çocukla müjdelemekteyiz; Biz bundan önce ona hiçbir adaş kılmamışız.”  Meryem Suresi, 7. ayet:

İLAVE BİLGİ NOTU

Hz. Yahya (a.s.), kendisinden önce gelen peygamberleri tasdik ettiği gibi kendisinden sonra gelecek olan Hz. İsa’nın (a.s.) peygamberliğini de tasdik etmişti.

Yüce Allah; Hz. Yahya’ya (a.s.), büyüyüp olgunlaşınca Tevrat’a sahip çıkıp hükümlerine uymasını ve içinde yaşadığı halkı doğru yola çağırmasını emretti.

Ancak Hz. Yahya’nın (a.s.) peygamberliği çok kısa sürdü. Hz. Yahya (a.s.), tebliğine karşı çıkanlar tarafından şehit edildi.

 İsa’nın çağdaşı Yahudi vaiz ve peygamber. Zekeriya’nın oğludur..1.

6. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir